تولید محتوای اثربخش را هوشمندانه انجام دهید نه سخت‌!

فردی که مقابل کامپیوتر نشسته و موبایلی در دست دارد.
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

انجام تولید محتوای اثربخش، تکه مهمی از پازل بازاریابی محتوایی است. اگر در دیجیتال مارکتینگ فعالیت داشته باشید خوب می‌دانید که پس از شروع کار تولید، تجزیه و تحلیل تک تک آنها می‌تواند در پیشبرد اهداف به شما کمک کنند. برای اینکار به یک استراتژی قوی نیاز دارید تا بتوانید از طریق آن محتوای تاثیرگذار تولید کنید و نرخ تبدیل را بالا نگه دارید. این مقاله در مورد تولید محتوا نیست بلکه راهکارهایی را برای اثربخشی محتوا با شما در میان گذاشته است تا بتوانید از آنها در راه‌اندازی کمپین بازاریابی محتوا استفاده کنید. این ترفندها به وایرال شدن پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی نیز کمک می‌کنند.

 کاغذی که روی آن انواع محتوا نوشته شده است. محتوای اثربخش می‌تواند به صورت داستان، بلاگ، ویدئویی و عکس باشد
برای تولید محتوای اثربخش از انواع محتوای ویدئویی، عکس، بلاگ و داستان محور می‌توانید استفاده کنید.

اثربخشی محتوای یعنی چه؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که برای تولید محتوای باکیفیت زمان و هزینه زیادی صرف کرده باشید. اما این محتوا هیچ سودآوری برای شما نداشته است. همه چیز خوب به‌نظر می‌رسد و  شما از بهترین روش تولید محتوا استفاده کرده‌اید، اما با اهداف خود فاصله معنا‌داری دارید؛ پس یعنی تولید محتوای اثربخش انجام نداده‌اید. می‌دانید چرا؟ چون شما فقط به فکر خلق یک اثر هنری بوده‌اید و اصلا به شاخص‌های اثربخشی محتوا توجه نکرده‌اید:

محتوای شما با مخاطب‌تان سازگاری ندارد

شما برای چه کسانی تولید محتوا انجام داده‌اید. چقدر دغدغه‌های آنها را مطرح کرده‌اید و چه راهکارهای عملی برای حل مشکلات آنها ارائه داده‌اید؟ مزیت رقابتی شما با رقیبان‌تان چیست؟ چرا مخاطب از بین انبوهی از رقیبان، شما را باید انتخاب کند. پاسخ به این سوال‌ها به شما در تولید محتوای اثربخش کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای آنبوردینگ موفق کارکنان؛ چند نکته کلیدی که باید بدانید.

محتوا دور از اهداف شماست

هدف‌تان از تولید محتوا را مشخص کنید. می‌خواهید آمار بازدید سایت‌تان بالا برود، می‌خواهید نرخ تبدیل خوبی داشته باشید و یا می‌خواهید جذب مخاطب کنید. چه چیزی در ذهن شماست، تولید محتوا باید در همان مسیر قرار گیرد. در واقع باید به این سوال جواب بدهید که آیا تولید محتوا نرخ بهره‌وری را افزایش داده است یا خیر؟

فردی که در حال بررسی نمودارهاست. این بررسی سنجش اهداف انجام می‌شود.
شاخص‌های محتوای اثربخش شامل شناسایی مخاطب، تعیین هدف و سنجش محتوا است.

محتوای‌تان را آنالیز نمی‌کنید

شما باید بدانید تولید محتوا در یک بازه زمانی معین، چقدر اهداف شما را برآورده کرده است. به این ترتیب می‌توانید نقاط ضعف و قدرت کار خود را پیدا کنید و در تولید محتوای اثربخش از آنها استفاده کنید. این پارامترها می‌توانند نرخ تبدیل، تعداد بازدید، نرخ کلیک، میزان بهبود رتبه سایت، مدت زمان حضور کاربران در سایت و… باشند. با استفاده از ابزارهایی مانند سرچ کنسول  و گوگل آنالیتیکس می‌توانید این اطلاعات را جمع‌آوری و بررسی کنید.

محتوان آژانس حرفه‌ای در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. این مجموعه برای تولید محتوای اثربخش برای شما برنامه‌‌ریزی می‌کند و تا رسیدن به هدف در کنار شما خواهد بود. ما برای کسب‌و‌کارتان، پکیج تولید محتوای خاص و منحصر‌به‌فرد ارائه می‌دهیم.

می‌خوانم  8 دلیل برای اینکه کسب و کار شما نیاز به بلاگ دارد

۶ نکته کاربردی برای انجام محتوای اثربخش

۱-به کیفیت فکر کنید نه کمیت

پس از اینکه مخاطب و منابع خود را شناسایی کرده‌اید، حالا زمان آن است که محتوای غنی برای آنها تولید کنید. غنی یعنی اینکه محتوای شما حرفی برای گفتن داشته باشد و در عین حال معیارهای سئو در آن رعایت شده باشد (بهینه سازی محتوا). شما باید مخاطب و ربات‌های گوگل را در کنار هم داشته باشید. این کار در ابتدا زمان زیادی از شما می‌گیرد اما در ادامه شناخت کافی از نیازهای مخاطب پیدا می‌کنید و در عین حال می‌دانید از چه منابعی استفاده کنید. به این ترتیب تولید محتوای اثربخش تبدیل به یک عادت خوب برای شما می‌شود.

۲-برای تولید محتوای تاثیرگذار آنها را آپدیت (به‌روزرسانی) کنید

به‌روزرسانی یکی از بهترین تکنیک‌ها برای بالا بردن اثربخشی محتوا است. با این کار در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کنید و به اهداف خود نیز نزدیک‌تر می‌شوید.

۳-داستان‌سرایی کنید

برای تولید محتوای اثربخش تکنیک‌های زیادی وجود دارد. مثلا با توجه به کسب و کار خود می‌توانید از تکنیک «قبل و بعد» استفاده کنید. این ترفند بیشتر در حوزه کسب و کارهایی که در زمینه زیبایی فعالیت دارند، موثر است. چون به مخاطب یک تصور ذهنی می‌دهند و او را درگیر می‌کنند. مثلا بیمار قبل از جراحی بینی چه وضعیتی داشته و حالا بعد از عمل بینی چگونه است.

داستان‌سرایی نیز از دیگر شیوه‌هایی است که برای درگیر کردن مخاطب می‌توانید از آن استفاده کنید. مثلا اگر در حوزه خدمات درمانی فعالیت دارید، قرار دادن درد و رنج، بیماری و مسیر درمانی در قالب یک تجربه می‌تواند در جذب مخاطب و تبدیل او به مشتری کمک کند. برای این منظور حتی می‌توانید از کاربران خود درخواست کنید تا تجربه‌شان را با شما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارند. این تکنیک به مخاطب نشان می‌دهد که او چقدر برای شما ارزشمند است و  شما واقعا در پی حل مشکل هستید.

صفحه‌ایی که روی آن عبارت داستان‌سرایی و مفاهیم مربوط به آن به انگلیسی نوشته شده است.
داستان‌سرایی با درگیر کردن احساسات مخاطب، محتوای شما را به یک محتوای اثربخش تبدیل می‌کند

۴-خودتان را محدود به یک نوع محتوا نکنید

تولید محتوای اثربخش را محدود به بلاگ و سایت نکنید. سعی کنید انواع محتوا برای رسانه‌های اجتماعی مختلف امتحان کنید تا متوجه شوید از کدامیک بهتر و بیشتر نتیجه می‌گیرید. مثلا قرار دادن اینفوگرافیک یا نمودار در محتواهای متنی می‌تواند در جذب مخاطب موثر باشد. این ابزارها اطلاعات را مختصر، مفید و در یک نگاه در اختیار کاربر قرار می‌دهند. برای تولید محتوای اثربخش می‌توانید از راهکارهای زیر نیز استفاده کنید:

  • ایمیل مارکتینگ
  • محتواهای ویدئویی
  • تولید محتوای صوتی (پادکست)
  • کتاب‌های الکترونیکی (eBooks)

محتوان می‌تواند در تولید محتوای اثربخش در این زمینه به شما کمک کند. ما با توجه به کسب و کارتان و نیاز مخاطبا‌نتان مناسب‌ترین استراتژی بازاریابی محتوا را به شما ارائه می‌دهیم. همین حالا می‌توانید با کارشناسان ما در این زمینه مشورت کنید.

می‌خوانم  پرسونا در تدوین محتوا یعنی چه؟

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان در تولید محتوا؛ چگونه مدت زمان تولید محتوا را کاهش دهیم؟

۵- تولید محتوای اثربخش را با بررسی رقبا انجام دهید

در هر کسب و کاری که مشغول باشید، تنها نیستید و همیشه رقبای سرسختی دارید. برای تولید محتوای اثربخش لازم است همواره مراقب رقیبان خود باشید و با ابزارهایی که در اختیار دارید، فعالیت آنها را پایش کنید. این کار باعث می‌شود برای پیشی‌گرفتن از آنها، ایده داشته باشید. شما بجای مراجعه به انواع سایت برای ایده تولید محتوا و از دست دادن زمان، می‌توانید روی کمک کارشناسان ما برای دریافت ایده‌های بازاریابی و نمونه تولید محتوا حساب کنید.

۶- برای اثربخشی محتوا به زمان انتشار آن دقت کنید

به این نکته توجه کنید که مخاطب در چه زمانی می‌تواند پست جدید شما را ببیند. مثلا اگر مخاطب هدف شما کارمندان هستند، انتشار پست در ساعات اولیه صبح به نظر انتخاب درستی نیست. شاید اگر انتشار پست را به بعدازظهر تغییر دهید، تعداد بازدید بیشتری دریافت کنید.

فردی که موبایلی در دست دارد و صفحه اینستاگرامش باز است.
زمان انتشار محتوا را با توجه به رسانه اجتماعی و جامعه هدف تعیین کنید.

آیا راهی برای سنجش میزان اثربخشی محتوا وجود دارد؟

ترافیک (Traffic)

تولید محتوای اثربخش ترافیک سایت‌تان را بالا می‌برد. با بررسی گوگل آنالیتیکس می‌توانید شاخص‌هایی مانند تعداد کل بازدیدکنندگان (Users)، تعداد صفحات بازدید شده (Pages per session) ، مدت زمان حضور مخاطب در صفحه (average session duration) نرخ پرش (bounce rate) ،نرخ کلیک (CTR) و… ارزیابی کنید.

نرخ تبدیل (Conversion Rate)

باید سعی کنید سایت‌تان رابط کاری (UI) یا تجربه کاربری (UX) خوبی داشته باشد. شما ترافیک خوبی دارید، ولی آیا همه چیز به اینجا ختم می‌شود؟ آیا محتوا باعث فروش محصول و خدمات شده است؟ با بررسی نرخ تبدیل می‌فهمید چند درصد مخاطبان، آنچه را  که شما خواسته‌اید، انجام داده‌اند. برای محاسبه نرخ تبدیل از فرمول زیر استفاده کنید:

۱۰۰ * (تعداد کاربرانی که کار مورد نظر شما را انجام داده‌اند) / (تعداد کل بازدیدکنندگان) = نرخ تبدیل

نرخ تعامل یا مشارکت (Engagement Rate)

این فاکتور میزان مشارکت کاربران در یک صفحه رسانه‌ اجتماعی را به شما نشان می‌دهد. تعداد لایک و کامنت‌ها به شما می‌گویند که آیا در تولید محتوای اثربخش موفق بوده‌اید یا خیر؟

سخن آخر

وقتی به فکر کمپین بازاریابی محتوا هستید یا می‌خواهید پست‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی وایرال خوبی داشته باشد، تولید محتوای اثربخش رمز موفقیت شماست. البته باید در کنار آن با مدیریت محتوا هم آشنا باشید. منظور از مدیریت محتوا مجموعه کارهایی است برای جمع‌آوری، برنامه‌ریزی، مدیریت و انتشار اطلاعات انجام می‌شود.

اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید می‌توانید روی کمک کارشناسان محتوان حساب کنید. فروش تولید محتوا در محتوان باتوجه به ویژگی‌های کسب‌و‌کار شما انجام می‌شود.

منبع: hivestrategy | concured | rockcontent

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست