مدیر عزیز آیا برنامه‌ای برای تشویق کارکنان خود دارید؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

آیا تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که با تشویق کارکنان خود می‌توانید میزان بازدهی و بهره‌وری نیروی انسانی در شرکت، سازمان و یا حتی یک تیم کاری کوچک را به شکل موثری افزایش دهید؟ به عنوان یک مدیر چقدر به این موضوع توجه کرده‌اید که حقوق قانون کار برای تعهد سازمانی کافی نیست؟ آیا فکر می‌کنید برنامه‌های تشویقی کارکنان هزینه اضافی است؟ اصلا اعتقاد دارید که انگیزش کارکنان یکی از ویژگی‌های مدیران و رهبران تاثیرگذار در هر کسب و کاری است؟ این مقاله از محتوان با مدیران در رابطه با اهمیت نظام پاداش و تشویق کارکنان با شما صحبت می‌کند و راه‌کار‌هایی را در این زمینه ارائه می‌دهد.

زن و مردی که روبروی یک تخته سیاه بزرگ ایستاده‌اند. آنها دست بر کمر زده‌اند اما بازوهای قدرتمند آنها به صورت نقاشی روی تخته سیاه کشیده شده است.
تشویق کارکنان نیرو محرکه کسب و کار شما خواهد شد، اگر به‌درستی از آن استفاده کنید.

چرا انگیزش کارکنان باید برای شما مهم باشد؟

کمی با خود روراست باشید، می‌خواهید سازمان و کسب و کارتان به کجا برسد؟ نمی‌خواهید بگویید که به فکر نیروی انسانی وفادار نیستند و تعهد سازمانی برای شما مهم نیست؟ شما هم مثل همه کارآفرینان، مدیران استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاران شرکت‌های بزرگ یا حتی مدیر یک تیم بازاریابی کوچک به دنبال این هستید تا نرخ بهره‌وری را افزایش و نرخ گردش مالی را کاهش دهید. حتما مشتاق هستید تا اهداف سازمان برای کارمندان و زیردستان هم، مهم باشد. دلتان می‌خواهد یک مدیر قاطع و محبوب باشید یا یک رئیس خودخواه و بی‌احساس؟

بیشتر بخوانید: راهنمای آنبوردینگ موفق کارکنان؛ چند نکته کلیدی که باید بدانید.

برنامه‌های تشویقی کارکنان در هر کسب و کاری مهم است؛ چون با کمترین میزان هزینه دستاوردهای بزرگ زیر را به همراه دارد:

 • ایجاد تعهد سازمانی
 • ایجاد فرهنگ انگیزه، خود مدیریتی و مسئولیت پذیری
 • کاهش نرخ گردش مالی
 • افزایش نرخ بهره‌وری
 • مهم شدن اهداف سازمان برای زیردستان و کارمندان. گاهی اوقات آنها بیشتر از مدیر برای رسیدن به هدف دلسوزی می‌کنند و راه‌کارهای خلاقانه ارائه می‌دهند.
 • ایجاد ذهنیت تیمی قوی. برنامه‌های تشویقی کارکنان باعث می‌شود تا افراد در مقابل عملکرد یکدیگر دقیق و حساس باشند. این امر خود‌به‌خود کیفیت کار آنها را بالا می‌برد.
 • با قدردانی از کارمندان به آنها ثابت می‌کنید که حضور و فعالیت‌شان برای شما اهمیت دارد و متوجه تلاش آنها هستید.
میز کاری که روی آن چندین کامپیوتر قرار گرفته و افرادی به نشانه اتحاد دست‌های خود را به حالت مشت‌کرده، کنار هم قرار داده‌اند.
انگیزش کارکنان سبب می‌شود آنها برای رسیدن به اهداف سازمانی بهتر و موثرتر کار کنند.

مثال‌هایی از روش‌های نقدی تشویق کارکنان

پاداش پروژه

به عنوان کارفرما می‌توانید برای اتمام خوب و باکیفیت پروژهٔ کاری، یک ضرب‌الاجل و پاداش در نظر بگیرید. با این کار انگیزه را درون نیروی انسانی تقویت کرده‌اید، بدون اینکه مجبور باشید هزینه‌های اضافی صرف کنید. همچنین اعضای گروه را به رفاقت و همدلی تشویق کرده‌اید. این نوع تشویق کارمندان باعث می‌شود تا معیار و محدودیت‌های کسب و کار برای آنها اهمیت بیشتری پیدا کند.

می‌خوانم  رهبری، یادگیری است: هرم مهارت‌های مدیریتی

جوایز نقدی کوچک

این جوایز از ابزارهای تشویق کارکنانی است که در موقعیت‌های چالشی، ابتکار عمل خوبی از خود نشان می‌دهند. برای این منظور می‌توانید صندوق پاداشی را برنامه‌ریزی کنید یا از وجوه که در اختیار دارید، مبلغی را به عنوان قدردانی پرداخت نمایید. با این تکنیک پاسخی فوری و مثبت از سوی کارمند دریافت خواهید کرد.

افزایش حقوق به دلیل شایستگی

یکی از بهترین تکنیک‌های تشویق و انگیزش کارکنان این است که به آنها بفهمانید متوجه شایستگی و تلاش آنها در تحقق اهداف سازمان و تیم هستید. افزایش حقوق صرفا به دلیل شایستگی موثرترین ترفند برای یک مدیر است تا این حس را به کارمند خود منتقل کند. این کار تلنگری به سایر زیردستان می‌زند تا برای انجام وظایف خود بهتر تلاش کنند.

پاداش عملکرد سالانه یا فصلی

بسیاری از کارفرمایان موفق جوایز نقدی منظم و برنامه‌ریزی‌شده‌ایی را برای انگیزش کارمندان و زیردستان درنظر می‌گیرند. در واقع اگر عملکرد نیروی انسانی باعث موفقیت و رشد مالی شرکت شود، این پاداش به صورت فصلی و یا سالی پرداخت خواهد شد.

مثال‌هایی از روش‌های غیرنقدی تشویق کارکنان

 • مرخصی‌های تشویقی
 • گذراندن تعطیلات با هزینه شرکت
 • بن کالا
 • در اختیار قراردادن تجهیزات بهتر در محیط کار
 • بلیت‌های تفریحی
 • کارمند خود به شام دعوت کنید
 • جشن موفقیت برگزار کنید.
 • لوح تقدیر بدهید.
 • یک برنامه آموزشی تخصصی در حوزه کاری، به کارمند خود پیشنهاد دهید.
مردی که کادویی را پست سر خود پنهان کرده است
مدیران می‌توانند با پاداش‌های نقدی و غیرنقدی انگیزش کارکنان را افزایش دهند.

برنامه تشویق کارکنان را چطور برنامه‌ریزی و اجرا کنیم؟

برای مشخص‌کردن معیارهای تشویق کارکنان به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • به طور دقیق و واضح اهداف را مشخص و اولویت‌بندی کنید. با این کار درک بهتری از بازخورد کارمندان خواهید داشت و متوجه می‌شوید چه نوع پاداش‌هایی آنها را خوشحال می کند.
 • برنامه‌های تشویقی کارکنان را به گونه‌ایی تنظیم کنید که در نهایت به نفع سازمان و کسب و کارتان تمام شود. مثلا اگر نفع شرکت در کار گروهی است، پاداش‌های گروهی را در نظر بگیرید.
 • پاداش‌هایی را انتخاب کنید که روحیه همکاری کارمندان و زیردستان را تقویت کند. مثلا برخی به پاداش‌های نقدی نیاز دارند، در حالیکه برخی دیگر تعطیلات و مسافرت‌هایی را ترجیح می‌دهند که هزینهٔ آن را شرکت پرداخت کند.
 • په سراغ پاداش‌هایی بروید که توان پرداخت آن را به موقع دارید.

چه زمانی از ابزارهای تشویق کارکنان استفاده کنیم؟

هر چقدر زمان تشویق کارمندان نزدیک به زمان دستاورد و موفقیت آنها باشد، به همان اندازه تاثیر بیشتری خواهد داشت. وقتی این فاصله زیاد می‌شود این تفکر در کارمند ایجاد می‌شود که موقفیت او چندان برای شما ارزشمند نبوده است.

می‌خوانم  گردش کار چیست؟ ورک فلوی در تیم‌سازی یعنی چه؟

تشویق کارکنان را با مزایا اشتباه نگیرید

تفاوت بسیار ظریفی بین مزایا و پاداش کارمندان وجود دارد. مزایا بخشی از حق دریافتی نیروی انسانی است که در طی قرارداد کاری به آن اشاره می‌شود. در واقع پرداخت آن از سوی مدیر الزامی است. مزایا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حقوق بازنشستگی
 • مرخصی‌های استعلاجی
 • پرداخت‌های درمانی
 • مرخصی با حقوق

در حالیکه در سیستم تشویق و پاداش، مدیر با توجه به عملکرد کارکنان به صورت کاملا اختیاری، اقدام به تشویق نیروی انسانی می‌کند. به همین دلیل دریافت آن از سوی کارمندان ارزشمند است و آنها را ادامه همکاری ترغیب می‌کند.

بیشتر بخوانید: برای آنبوردینگ نیروی دورکار چکار کنیم؟

سخن آخر

نظام پاداش و تشویق کارکنان این امکان را به شما می‌دهد تا تیمی موثر برای انجام فعالیت‌های مارکتینگی خود داشته باشید. محتوان از طریق آموزش و آنبورد تیم محتوا می‌تواند به توانمندسازی کسب‌و‌کارتان کمک کند. همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: indeed.com | caboodle-technology.co.uk

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست