AEO چیست؟ شباهت و تفاوت AEO با SEO

AEO چیست؟ شباهت و تفاوت AEO با SEO
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

بهینه‌سازی موتورهای جستجو که بیشتر به عنوان سئو (SEO) شناخته می شود، از دهه 1990 به وجود آمد. بیش از دو دهه از به وجود آمدن اصطلاح Search Engine Optimization یا همان سئو می‌گذرد و ما همچنان بیش از پیش در مورد بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل و بینگ صحبت می‌کنیم. ممکن است تاکتیک‌های بهینه‌سازی تکامل یافته باشند، چشم‌انداز سئو ممکن است تغییر کرده باشد، اما اصول کلی یکسان باقی مانده‌اند. در یک وبیناری که اخیراً برگزار شده، چی لو (Chee Lo)، مدیر سئوی  شرکت نرم‌افزاری تراست پایلوت و جیسون برنارد (Jason Barnard)، مشاور سئوی وبسایت Kalicube.pro توضیح دادند که چگونه افزایش جستجوی صوتی، موتورهای جستجو را به «موتورهای پاسخگویی» به کاربران تبدیل می‌کند و پاسخگویی مناسب نیازمند استراتژی برای موفقیت در رقابت در پاسخگویی است. این استراتژی به عنوان AEO یا «بهینه‌سازی موتور پاسخ» شناخته می‌شود. اما AEO چیست و چه تفاوت و شباهتی با سئو دارد؟ چرا بهینه‌سازی موتور پاسخ اخیراً اهمیت پیدا کرده است؟ محتوان در این مقاله همراه شماست تا به این پرسش‌ها پاسخ دهد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید!

AEO یا بهینه‌سازی موتور پاسخ چیست؟

بسیاری از ما در صنایع مختلف متوجه شده‌ایم که موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، به سمت ارائه یک پاسخ قطعی به جستجوها در حال تغییر هستند. نوآوری‌هایی مانند اسنیپت‌های و گراف دانش به هدف موتور جست و جوی گوگل برای ارائه پاسخ کوتاه و سریع به یک کاربر بدون نیاز به کلیک کردن روی وب‌سایت دیگر کمک کرده‌اند. اگر چندی پیش در گوگل عبارت ” پایتخت ایران” یا عبارت ” نتیجه بازی بارسا و رئال” را سرچ می‌کردید، ناچار بودید که چند سایت مختلف را باز کنید تا به جواب پرسش خود برسید. اما از آن جایی که گوگل هر لحظه در تلاش است تا با طراحی الگوریتم‌های جدید، کاربر را هر چه زودتر به یافتن پاسخ نزدیک کند، اکنون با سرچ این عبارت‌ها بلافاصله پاسخ درست به صورت یک کادر برای کاربر ظاهر می‌شود تا در کمتر از چند ثانیه بتواند به موضوع سرچ خود دست پیدا کند.

Answer Engine Optimization که به طور مخفف AEO گفته می‌شود، زیرشاخه‌ای از بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا SEO است که در آن تولیدکنندگان محتوا، محتوایی را خلق می‌کنند که پاسخ مستقیمی به سؤالات خاص جستجوگران می دهد. اگرچه AEO بخشی جدایی‌ناپذیر از یک استراتژی محتوا است، اما نباید آن را کار ساده و آسانی در نظر بگیرید. در نگارش محتوای AEOمحور، محتوا نویس باید فراتر از کلمات کلیدی فکر کند و هدف کاربر از سرچ را کاملاً در نظر بگیرد و سوالات او را در ذهن داشته باشد.

جستجوی صوتی این تغییر گوگل را برجسته‌تر می‌کند، به طوری که اکثر جستجوهای صوتی کاربر یک پاسخ را دریافت می‌کنند که توسط دستیار دیجیتال خوانده می‌شود. در تلفن‌های همراه، اگر پاسخ قطعی به سوال کاربر پیدا نشود، صفحه نتایج گوگل نشان داده می‌شود.

موتور جستجو باید قادر به ارائه یک پاسخ واحد باشد تا بتواند به جست و جوی صوتی فرد پاسخ دهد و یا اصلاً هیچ پاسخی نشان ندهد و با نمایش دادن صفحات مرتبط کاربر را در یافتن پاسخ کمک کند.

برخی از تکنیک‌های مورد نیاز برای بهینه‌سازی موتورهای پاسخگویی با تکنیک‌های بهینه‌سازی جستجو همپوشانی دارند، اما تفاوت‌هایی در ساختار این دو وجود دارد.

می‌خوانم  نقشه راهی برای تبدیل شدن به تولید کننده محتوای حرفه‌ای

مهم‌ترین نکته در بهینه‌سازی موتور پاسخ (AEO) ارائه جزئیات و اجازه دادن به Google (یا موتورهای پاسخ‌دهی دیگر) برای فهمیدن جزئیات نوشته‌های وبسایت است. به طور کلی AEO را می‌توان بهینه‌سازی موتور پاسخ به جستجوی صوتی دانست.

به خاطر داشته باشید اگر گوگل بخواهد پاسخ خاص و کوتاهی به کاربر بدهد، برای ارائه آن به اطلاعات بسیار دقیق و جزئی نیاز دارد.

چرا AEO یا بهینه‌سازی موتور پاسخ اهمیت دارد؟

AEO قرار نیست جایگزین سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) شود، اما به دلیل افزایش جستجوی صوتی، یادگیری نحوه بهینه‌سازی پاسخ برای موتورهای پاسخگویی و همچنین موتورهای جستجو برای بازاریابان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

AEO از تکامل گوگل و تحول آن از یک موتور جستجوی کلیدواژه به موتور جستجویی سرچشمه می‌گیرد که از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و NLG (تولید زبان طبیعی) برای تجزیه و تحلیل جستجوها، درک هدف آن‌ها و ارائه محتوای مناسب کاربر استفاده می‌کند. فناوری جستجوی پیشرفته گوگل منعکس‌کننده‌ی تغییراتی در نحوه جستجوی کاربران است. با افزایش سرچ با استفاده از تلفن همراه و دستیار صوتی، مردم شروع به پرسیدن سوالات پیچیده‌تر از گوگل کردند تا پاسخ دقیق مورد نظر خود را پیدا کنند.

برای آن که نشان دهیم جستجوی صوتی تا چه حد افزایش یافته است، بهتر است نگاهی به آمارهای جهانی بیاندازیم. تنها در بریتانیا، 42 درصد از جمعیت به طور روزانه از جستجوی صوتی استفاده می‌کنند که در مقایسه با چهار سال پیش، این رقم 25 درصد افزایش یافته است. مهم‌تر از آن، تعامل با دستیارهای دیجیتال الکسا و کورتانا در سال گذشته چهار برابر شده است.

سرچ ما از طریق رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند بسیار متفاوت از سرچ با یک دستگاه هوشمند است و بسیار مهم است که وبسایت‌ها بتوانند هم در سرچ با گوشی هوشمند و رایانه‌ها و هم با دستگاه‌های هوشمند رتبه بالایی در موتورهای جستجو داشته باشند. بدون بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای پاسخ، در بهترین حالت، وب‌سایت شما در پایین پاسخ فوری در دستگاه‌های دارای صفحه نمایش، مانند تلفن‌های هوشمند، فهرست می‌شود.

اما در ماشین‌های صوتی مانند Google Home و Amazon Echo، پاسخ‌های تکی و فوری اغلب تنها گزینه هستند و کاربران جستجوی صوتی از موتور جستجو برای نتیجه «بعدی» سؤال نمی‌کنند زیرا از پاسخ ارائه‌شده راضی هستند.

به مرور، همانطور که درک گوگل از زبان طبیعی و رشد گراف دانش آن گسترش می‌یابد،  رتبه‌بندی سایت‌ها بر اساس فاکتورهای قدیمی مانند بک‌لینک، متا تگ قدرتمند و قرار دادن کلمات کلیدی به صورت کاملاً منطبق در تگ عنوان نیز کاهش می‌یابد. اکنون قدرت محتوا، قصد و هدف کاربر و ارتباط موضوعی محتوا به عنوان فاکتورهای مهم در رنک‌بندی گوگل اهمیت دارند.

البته این به معنای آن نیست که لینک‌سازی، سئوی تکنیکال و سایر کارهای مرتبط با سئو اهمیتی ندارند. AEO فقط محتوای معتبر و تخصصی است که به Google کمک می کند تا برای هر درخواست پاسخ صحیحی ارائه دهد و از این جهت اهمیت بسیاری دارد.

در واقع، گوگل موضوع پاسخ‌گویی دقیق به کاربر را آنقدر جدی گرفته است که اخیراً یک پلتفرم به نام Question Hub راه‌اندازی کرده است تا مردم بتوانند پاسخ خود را به سوالات مختلف مستقیماً در رابط کاربری‌ای بنویسند که گوگل در اختیار دارد. برخی می گویند که موتورهای جستجو در حال تبدیل شدن به موتورهای پاسخگویی هستند و به همین دلیل است که AEO اهمیت پیدا می‌کند.

می‌خوانم  گایدلاین محتوایی محتوان [قسمت اول]

به طور خلاصه، در حال حاضر و با افزایش استفاده از سرچ صوتی، بدون AEO، کسب و کار شما در صحنه‌ی رقابت دیجیتال وجود نخواهد داشت.

AEO چه تفاوت و شباهتی SEO دارد؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بهینه سازی پاسخ برای موتورهای جستجو (AEO) و بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) با یکدیگر همپوشانی دارند و تکنیک‌هایی که برای یکی از آن‌ها کار می کنند اغلب برای دیگری هم موثر است.

AEO شما را ملزم نمی‌کند که قوانین کنار بگذارید. به هر حال، گوگل و بینگ موتورهای جست و جویی هستند که موجودیت‌ یکسانی دارند و هدف آن‌ها در نهایت دستیابی آسان‌تر کاربر به پاسخ خود در جست و جو است.

AEO و SEO در این شباهت دارند که هر دو مستلزم این هستند که درباره کسب و کار خود به صورت دقیق اطلاع‌رسانی کنید، و هر دو نیاز دارند که در نگارش خود معتبر باشید.

اما تفاوت اساسی بین AEO و SEO این است که بهینهسازی موتور پاسخ (AEO) با استراتژی هدایت می‌شود، در حالی که SEO با تاکتیک‌ها پیش برده می‌شود. در سئو، متخصصین محتوا و سئو تلاش می‌کنند تا متن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنند که در جستجوی گوگل برای یک کلمه کلیدی خاص، صفحه آن‌ها نمایش داده شود. در AEO، متخصصین محتوا و سئو متن را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که با سرچ کاربر برای یک پرسش خاص، گوگل جواب را به طور خلاصه از سایت آن‌ها نشان دهد.

در نهایت، متخصصین محتوا و سئو باید هم AEO و هم SEO را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که نام برند تجاری آنها در همه دستگاه‌ها (موبایل، کامپیوتر و سایر ابزارهای هوشمند) وجود دارد.

با این حال، شروع برنامه‌ریزی و ساخت و ساز برای بهینه‌سازی موتور پاسخگویی برای باقی ماندن در دنیایی که صدا بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده و رقابت کردن در آن، حیاتی است.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی داشتیم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که AEO یا بهینه‌سازی موتور پاسخ چیست و چه تفاوت و شباهتی با سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) دارد. مهم‌ترین مسئله هم در AEO و هم در SEO، برقراری ارتباط با مخاطبان در مورد برندتان، محافظت از آن و ترویج آن است.

در حال حاضر و با گسترش استفاده از جستجوی صوتی، یک موتور جستجو می‌تواند به جای آن که لیستی از وبسایت‌هایی نشان دهد که در آن پاسخ به سرچ کاربر نوشته شده است، مستقیماً به کاربران خود پاسخ واحد و کوتاهی برای درخواست جستجوی آن‌ها ارائه دهد.  جستجوی صوتی در حال افزایش است و پیش بینی می‌شود که استفاده از آن در سال‌های آینده افزایش چشمگیری یابد. این فناوری به شدت به پاسخ‌های فوری موتورهای جستجو متکی است. به همین دلیل است AEO در کنار سئو اهمیت بسیاری دارد.

ما در محتوان کنار شما هستیم تا اصول درست‌نویسی را با در نظر گرفتن الگوریتم‌های جدید گوگل بیاموزیم! در مطالب بعدی هم با ما همراه باشید تا جدیدترین تکنیک‌های نگارش را یاد بگیریم.

سپیده حکمت

سپیده حکمت

سلام سپیده حکمت هستم. کارشناس ارشد مترجمی زبان فرانسه و کارشناس ارشد تولید محتوا. من سال 1393 درسم رو در رشته کارشناسی ارشد زبان فرانسه در دانشگاه علامه طباطبایی تموم کردم و از همون سال به صورت جدی و تمام وقت وارد بازار کار شدم تا بتونم در زمینه تخصصم کارم رو شروع کنم. هر روز سعی کردم تا با مطالعه کتاب‌ها و همچنین تمرین ترجمه و تولید محتوا، نگارشم رو در زبان فارسی و فرانسه به بهترین و روانترین سطح ممکن برسونم. کم‌کم با سئو، این مبحث جذاب و پرهیجان، آشنا شدم و سعی کردم مهارت‌های کافی در این حوزه رو به دست بیارم. بسیاری از مقالاتی که با عشق و علاقه‌ ترجمه و تولید کردم، تونستن در صفحه اول گوگل دیده بشن و همین باعث شد که هر روز بیشتر و بیشتر به نگارش بر اساس سئو علاقه‌مند بشم و با عشق بیشتری بنویسم تا مجموعه‌ای که در اون فعالیت دارم هم، بیشتر دیده بشه و کنار همدیگه موفق باشیم. بعد از همکاری با مجموعه‌های مختلف و کسب تجربه، افتخار آشنایی با محتوان رو داشتم و خوشحالم که تونستم با این مجموعه همکاری داشته باشم.

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست