برندسازی با تولید محتوا؛ چطور و چگونه؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

برندسازی با تولید محتوا یکی از اهداف مهم بازاریابی محتوایی است. شما نیز هم اکنون به همین دلیل قصد مطالعه این مقاله را دارید. چون خیلی خوب درک کرده‌اید که تولید محتوا می‌تواند در آگاهی از برند (Brand Awareness) موثر باشد. می‌دانید داستان این است که هدف صاحبان کسب‌و‌کار‌های آنلاین و استارتاپ‌های موفق از بازاریابی محتوایی چیزی مهم‌تر و بیشتر از فروش است. آنها در پایان روز به این موضوع توجه می‌کنند که چقدر توانسته‌اند اعتماد مشتریان را جلب کنند. کسب اعتماد مشتری به برند کلید واژه‌ایی است که در خدمات بازاریابی محتوا خیلی آن را می‌شنویم. این مقاله از محتوان برای همه کسانی است که می‌خواهند روی برندسازی با محتوا سرمایه‌گذاری کنند.

۲ فردی که در حال دست دادن هستند. یکی از دست‌ها از مانیتور بیرون آمده است. این تصویر به برندسازی با تولید محتوا و جلب اعتماد مشتری اشاره می‌کند.
در برندسازی با محتوا، جلب اعتماد مشتری باید از مهم‌ترین اهداف‌تان باشد.

چرا روی برندسازی با تولید محتوا باید سرمایه‌گذاری کنید؟

لطفا همین حالا کمی به وضعیت و موقعیت شغلی خود توجه کنید. کمتر کسب‌وکاری را پیدا می‌کنید که در فضای مجازی فعالیت نداشته باشد، افرادی انگشت‌شماری را می‌بینید که علاقه‌ای به حضور در شبکه‌های اجتماعی را ندارند. همهٔ ما روزانه حجم زیادی از اطلاعات را در حوزه‌های مختلف دریافت می‌کنیم. این اطلاعات از طریق تولید محتوای متنی، پادکست، تصویر، اینفوگرافیک و محتوای ویدئویی در اختیار ما قرار می‌گیرند. اما در این بمباران اطلاعاتی فقط جذب یکی‌دوتای آنها می‌شویم. از خود پرسیده‌اید چرا؟

هدف اصلی همهٔ آنها برندسازی با تولید محتوا است؛ اما تعداد کمی کسب اعتماد مشتری را مقدم بر فروش و افزایش نرخ تبدیل می‌دانند. این نکته فرق بین بهترین با بهترین‌هاست. زمانی که به فکر برندسازی با محتوا هستید؛ به این موضوع فکر کنید که چه چیز شما را متفاوت از رقیبان‌تان نشان ‌می‌دهد و بواسطه آن می‌توانید اعتماد مشتریان جلب کنید. این اعتماد به‌خودی‌خود باعث افزایش فروش سایت شما خواهد شد.

منظور از اعتماد مشتری در برندسازی با محتوا چیست؟

اعتماد مشتری یعنی اینکه مخاطب به این باور رسیده است که هدف اصلی شما پاسخگویی به نیاز و دغدغه اوست و شما صرفا قصد فروش کالا یا خدمات خود را ندارید. این موضوع در ظاهر کار آسانی به‌نظر می‌رسد اما باید درگیر آن شوید تا درک کنید که کسب اعتماد مشتریان تا چه اندازه می‌تواند چالش برانگیز باشد. اگر در این زمینه موفق باشید آنگاه می‌بینید که چگونه مشتریان حاضر هستند هزینهٔ بیشتری برای خدمات شما پرداخت کنند.


۲ مرد که دست‌هایشان را مشت کرده‌اند و به نشانهٔ پیروزی دست‌هایشان را بهم می‌زنند. این تصویر کنایه از موفقیت در برندسازی با تولید محتوا و جلب اعتماد مخاطب است.
جلب اعتماد مشتری در کسب‌وکار، یعنی اینکه به او ثابت کنید نگران دغدغه‌های او هستید و قصد دارید راه‌حل‌های کاربردی به او ارائه دهید.

۵ ترفند طلایی که برای برندسازی با تولید محتوا باید به آنها توجه کنید

۱- پلتفرم مخصوص خود را داشته باشید

مهم نیست در وب‌سایت فعالیت دارید یا در شبکه‌های اجتماعی مثل یوتیوب و اینستاگرام؛ مهم این است که محتوای شما باید خانهٔ خود را داشته باشد. فرآیند برندسازی با تولید محتوا به زمان، دقت و نظم نیاز دارد. شما باید بتوانید در یک مرکز کنترل محتوای تولیدشده را در دست بگیرید و آمار و داده‌های آن را جمع‌آوری و بررسی کنید.

می‌خوانم  رهبری، یادگیری است: هرم مهارت‌های مدیریتی

۲- محتوای همیشه سبز و ارزشمند تولید کنید

تولید محتوا ابزار قدرتمندی برای برقراری ارتباط با مشتریان است. آنها از هر نوعی که باشند، ماموریت دارند تا خدمات شما را برجسته کنند. آنها باید به بهترین، ساده‌ترین و موثرترین شکل ثابت کنند که شما یک سر و گردن بالاتر از رقیبان‌تان هستید.

اگر می‌خواهید در دیجیتال مارکتینگ و برندسازی با محتوا موفق باشید از همان ابتدا باید به تولید محتوای ارزشمند فکر کنید. محتوایی که تاریخ انقضاء نداشته باشد؛ محتوایی که مرتبط باشد و به موقع در اختیار مخاطب قرار بگیرد، در یک کلام یعنی محتوای همیشه سبز.

بیشتر بخوانید: محتوای همیشه سبز؛ کلید موفقیت کسب‌و‌کار آنلاین شماست.

۳- برای برندسازی با تولید محتوا روی ارزش‌ها سرمایه‌گذاری کنید نه تبلیغات

اگر همین حالا از شما بپرسیم که یکی از مهم‌ترین اهداف استراتژی محتوایی‌تان چیست، چه پاسخی می‌دهید؟ بدون شک به معرفی کسب‌و‌کارتان یا همان آگاهی از برند اشاره می‌کنید. حالا سوال مهم بعدی این است که در برندسازی با تولید محتوا به تبلیغات توجه می‌کنید یا آموزش؟

یک متن انگلیسی که کلمه ارزش (VALU) را های‌لایت کرده است. این تصویر کنایه از خلق ارزش در تولید محتوا برای برندسازی است.
در تولید محتوا روی تولید ارزش‌ها تمرکز کنید تا تبلیغات. این دیدگاه در طولانی‌مدت نرخ فروش شما را افزایش می‌دهد و حفظ می‌کند.

به این موضوع دقت کنید که صرفا با بیان خوبی‌ها و تبلیغ محض کالا و خدمات نمی‌توانید، برای مخاطب و مشتریان‌تان باور بسازید و اعتماد آنها را جلب کنید.

تولید محتوای آموزشی و ارائه اطلاعاتی که به حل مشکل و دغدغه‌های مخاطبان کمک کند، بهترین راه برای برندسازی با تولید محتوا است. در واقع شما از طریق ارزش‌ها، کسب وکارتان را تبلیغ خواهید کرد.

۴- اصالت و اعتبار داشته باشید

اعتبار باید بخشی از DNA کسب‌وکار شما باشد، یعنی باید ژن اصالت را در خود پرورش دهید تا مخاطبان جذب شما شوند. برای رسیدن به این هدف، سه نکته مهم را با شما در میان می‌گذاریم:

۱- صدای برندتان (brand voice) را قدرتمند کنید.

به بیان ساده صدای برند همه آن چیزهایی است که مشتری وقتی می‌بیند، و می‌شنود بدون معطلی یاد شما می‌افتد. در سایت hubspot، صدای برند اینگونه تعریف شده است:

صدای برند، شخصیت کسب‌و‌کار شماست که در هر موقعیتی شما را معرفی می‌کند. صدای برند منحصربه‌فرد است و فقط به شما تعلق دارد. او می‌گوید که شما دقیقا چه کسی هستید و چکار می‌کنید. صدای برند ارزش‌های شما را فریاد می‌زند.

۲- به بازخوردهای منفی پاسخ مناسب بدهید

دریافت واکنش منفی از سوی مخاطب‌تان ترسناک است؛ اما اگر بتوانید به آنها پاسخ مناسب دهید به طور شگفت‌انگیزی، اعتماد مشتری را جذب خواهید کرد. شما می‌توانید از نقاط ضعف خود برای برندسازی با تولید محتوا استفاده کنید.

سه ایموجی که ۲ تای آنها بی‌تفاوت و یکی از آنها ناراضی است. این تصویر به اهمیت بازخوردهای منفی در برندسازی با تولید محتوا اشاره می‌کند.
بازخوردهای منفی از مشتریان یک فرصت ناب برای شما هستند تا از رقیبان‌تان فاصله معناداری بگیرید.

۳- با مشتریان خود تعامل و ارتباط داشته باشید

اگر خدمات و کالاهای باکیفیتی به مشتریان خود ارائه می‌دهید، در مسیری درستی قرار دارید. اما جسارت داشته باشید و سعی کنید رابطه بهتری با مخاطبان‌تان در همه پلتفرم‌هایی که فعالیت دارید، داشته باشید. روی شخصی‌سازی تجربه مشتری تمرکز کنید. به این ترتیب ثابت می‌کنید که نیاز و رفع مشکل آنها برای شما اهمیت دارد. تعامل با مشتری به شما در یافتن سرنخ‌های بازاریابی نیز کمک می‌کند.

می‌خوانم  انواع لحن برند در بازاریابی محتوا چگونه تعیین می‌شود؟

بیشتر بخوانید: چگونه با تولید محتوا سرنخ‌های بازاریابی را کشف کنیم؟

۵- برای برندسازی با تولید محتوا از محتوای داستان مشتری (UGC) استفاده کنید.

به محتوایی که توسط مشتریان تولید می‌شود، محتوای داستان مشتری یا User-generated Content) UGC) می‌گویند. این تکنیک یکی از راه‌کارهای بهینه‌سازی سایت (سئوی سایت، SEO) است. در طی آن از مخاطب می‌خواهید تا با توجه به تجربه و نیاز خود اقدام به تولید محتوا کند. در واقع آنها سفیر برند شما هستند. این ترفند در برندسازی با محتوا بسیار تاثیرگذار است.

یک پیشنهاد کاربردی برای برندسازی با تولید محتوا

محتوان به شما پیشنهاد می‌کند که برای برندسازی با تولید محتوا، روی تعامل و ارتباط خود با مشتریان‌تان سرمایه‌گذاری کنید. اگر بتوانید رابطه خوبی با آنها برقرار کنید، بقیه چیزها به مرور زمان در جای خود قرار می‌گیرند. هر چقدر این رابطه را محکم‌تر کنید به همان میزان تبلیغات دهان به دهان بیشتری را نصیب خود خواهید کرد. این اتفاق یعنی بیشتر دیده شدن، فروش بیشتر داشتن و نرخ بالای تبدیل.

برندسازی با تولید محتوا در چند خط

در فرآیند برندسازی با تولید محتوا باید به این موضوع توجه کنید که چگونه می‌توانید از طریق تولید انواع محتوای متنی، پادکست، تصویری و ویدیویی اعتماد مخاطبان را جلب کنید. برای رسیدن به این هدف باید به تولید ارزش بیشتر از تبلیغات توجه داشته باشید.

سوالات متداول

اشتباهات رایج در برندسازی با محتوا چیست؟

بی‌توجهی به پرسونا
تقلید از رقیبان
چشم‌پوشی کردن از تحقیقات بازار
بی‌توجهی به تولید ارزش‌ها

آیا بازاریابی محتوا را باید به عنوان بخشی از برندسازی در نظر بگیریم؟

بازاریابی محتوا و برندسازی ۲ روی یک سکه هستند. برندسازی کارکرد تجاری کسب‌و‌کار را ارتقاء می‌دهد و بازاریابی محتوایی با اطلاع‌رسانی جذب مخاطب می‌کند.

چند مثال از بازاریابی محتوایی بزنید؟

خبرنامه، پادکست، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و ویدئوها همگی نمونه‌هایی از بازاریابی محتوایی هستند که می‌توانند به برندسازی کمک کنند.

منبع: forbes | fowmedia | tarsus.co.za

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست