ایده‌های بازاریابی محتوایی ویژه صرافی‌های ارز دیجیتال

50+ ایده برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

«مقداری پول دارم که می‌خواهم با استفاده از آن کسب درآمد کنم. به اندازه‌ای نیست که در بازار زمین و املاک سرمایه‌گذاری کنم. به خرید سهام و بورس هم فکر کردم و چند وقتی آن را زیر نظر گرفتم. اما با هر خبر داخلی و خارجی ارزش سهام ریزش می‌کرد و جدولش قرمز می‌شد؛ اصلاً فرقی هم نداشت خبرش راست بود یا دروغ.

انتخاب بعدی‌ام طلا بود. اما کارمزد خریدش کمرشکن است و موقع فروش ضرر است که روی ضرر می‌کنید.

بازار سکه به نظرم بهتر می‌آمد. اما با توجه به محدودیت‌های خرید و نظارت‌های موجود، نمی‌توان در حجم بالا سکه خرید. مشکل اصلی هم پس از خریدش شروع می‌شود، تازه وقتی سرمایه‌گذاری می‌کنید باید دنبال محلی امن برای نگهداری از آن باشید. از آن گذشته، رشد ارزشش کم است و در بهترین حالت فقط ارزش اصلِ پول را حفظ می‌کند. در کوتاه‌مدت هم سودآوری چندانی ندارد.

این اواخر درباره‌ی رمز ارزها چیزهایی شنیدم، می‌گویند: روی بستر بلاک چین کار می‌کند و امنیتش بالا است.

خرید و فروشش راحت است و همه‌ی کارهایش هم آنلاین انجام می‌شود. با هر مقدار پولی هم می‌توان وارد بازار رمز ارز دیجیتالی شد. دیگر لازم نیست نگران محلِ امنی برای نگهداری از آن باشم. اما مشکل اینجاست که اطلاعاتم از رمز ارز دیجیتال در حد چند تا اسم و اصطلاح است و بس. اصلاً نمی‌دانم بستر بلاک چین چیست و چطور کار می‌کند؟ از کجا باید ارز دیجیتال خرید، به چه کسی فروخت و چطور پولش را نقد کرد؟»

این‌ها بخشی از درد دل افراد شاغلی است که این روزها به خاطر افت نکردن ارزش دارایی‌هایشان به دنبال بازار اقتصادی سودآور می‌گردند.

جالب است بدانید که بر اساس آخرین سرشماری در سال 1395، 30.2 درصد از جمعیت 79 میلیونی ایران را افراد بالغ و شاغلان فعال (کسانی که ساعات مشخصی در هفته برای انجام کاری، مزد دریافت می‌کنند) تشکیل می‌دهند.

حال اگر فقط بتوانیم 10 درصد از آن‌ها را جذب بازارهای ارز دیجیتال کنیم؛ در آغاز کار با بیش از سه میلیون مخاطبِ هدف روبرو هستیم که آماده ورود به بازار رمز ارز و سرمایه‌گذاری در صرافی ارز دیجیتال هستند.

به نظرتان چطور می‌توانیم این افراد را به صرافی ارز دیجیتال خود علاقه‌مند کرده و نظرشان را جلب کنیم؟

در این مطلب قصد داریم، سبک‌های تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال که جزو تکنیک‌های بازاریابی برای اکسچنج و بهبود ترافیک صرافی دیجیتال هستند را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

اهمیت شناخت بازار ارزهای دیجیتال و نقش محتوا در آن

ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین بیش از یک دهه است که وجود دارد. اما ما هنوز شاهد نوک قله‌ی این کوه یخ عظیم هستیم که دارای پتانسیل بلندمدت چشم‌گیری است.

در سال 2017 بود که بیت کوین با افزایش ارزش شدیدش، طوفانی جهانی به پا کرد. تنها در یک سال شاهد افزایش قیمت حدود 1800 درصدی آن بودیم. چین که تا پیش از این بزرگ‌ترین بازار بیت کوین جهان بود، سعی داشت با سرکوب بازارهای معاملاتی (صرافی ارز دیجیتال) در سایر کشورها، خروج سرمایه از کشورش را مهار کند. اما با ایجاد بازارهای جدیدی در کره جنوبی، ژاپن و ایالات‌متحده آمریکا قیمت بیت کوین افزایش یافت.

تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال
 بر اساس مطالعات انجام‌شده توسط Research and Markets، ارزش بازار پلتفرم‌های معاملاتی از 386 میلیون دلار در سال 2020 به 1123 میلیون دلار تا سال 2025 افزایش می‌یابد. همچنین نرخ رشد مرکب سالانه (Compound Annual Growth Rate: میانگین نرخ رشدی که به یک سرمایه‌گذاری در دوره سالیانه تعلق می‌گیرد.) پیش‌بینی‌شده در دوره 2020 تا 2025 برابر با 23.8 درصد است.

در حال حاضر، تولید محتوای اکسچنج و بیت کوین تیتر اصلی سازمان‌های خبری CNN، هافینگتن پست و BBC است. امروزه به‌سختی می‌توان فرد زیر 50 سالی را پیدا کرد که نام رمز ارز دیجیتال و بیت کوین را نشنیده باشد. اینکه تاکنون شاهد انقلابی در ارزهای دیجیتال و رسمی شدنش در کشورهای جهان نیستیم، به این معنی است که بیشتر مردم هنوز اطلاعات کمی درباره‌ی آن دارند.

در همین نقطه است که بازاریابی محتوایی ویژه صرافی‌های ارز دیجیتال، نقش کلیدی خود را ایفا می‌کند.

اگر وب‌سایت صرافی ارز دیجیتال دارید و در حوزه بیت کوین فعالیت می‌کنید حتماً می‌دانید که فرصت‌های در حال رشد زیادی پیش رویتان است. تب ارز دیجیتال در ایران بالاگرفته و حالا زمان خودنمایی محتوای کریپتو و عرض‌اندام صرافی‌های ارز دیجیتال است.

در ادامه مجموعه‌ی جامعی از نیازمندی‌های کاربرها و سبک‌های تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال را از کجا شروع کنیم؟

با اینکه بیش از یک دهه از ظهور رمز ارز دیجیتال می‌گذرد، چیزی از پیچیدگی این حوزه کم نشده است. بلکه هر روز شاهد ایجاد اصطلاحات و مفاهیم جدیدی در این حوزه هستیم. پیچیدگی و پیشرفت ارزهای دیجیتال باعث شده تا این زمینه به‌اندازه مباحث دانشگاهی حرف برای گفتن داشته باشد.

این حجم از اطلاعات نیازمند آموزش هستند. با این وجود منابع اندکی برای دسترسی به آن‌ها وجود دارد که اغلب افراد جامعه از دانش تخصصی موردنیاز برای دستیابی به آن بی‌بهره‌اند.

همین موضوع دلیل اصلیِ برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در حوزه‌ی تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال است. یعنی با جمعیتی از مخاطب‌های هدف مواجه هستیم که می‌خواهند وارد بازار رمز ارز شوند. اما اطلاعاتی در زمینه‌ی کارکرد و فرآیندهای خرید و فروش، انواع ارزهای دیجیتال و… ندارند.

حالا اگر بتوانیم از این شکاف ایجادشده در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال استفاده کنیم؛ به‌سادگی می‌توانیم ترافیک جذب کرده و سئوی صرافی خود را بهبود دهیم.

نیازهای محتوایی مخاطبین صرافی‌های ارز دیجیتال را بشناسید!

درک مخاطب‌ها یکی از چالش‌های اصلی در بازاریابی برای اکسچنج و تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال است. برای شروع باید دنبال پاسخ سوالات زیر باشید:

 • کاربرهای بالقوه‌ی شما در سایت و اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال به دنبال چه چیزی هستند؟
 • آیا به نوع خاصی از رمز ارز تمایل بیشتری دارند؟
 • چه خدمات و ویژگی‌هایی برای آن‌ها مهم است؟

راحتی در دسترسی، مدیریت ساده و امنیت بالا سه دغدغه‌ی اصلی کاربران صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. با آگاهی به این سه اصل، پیام کسب‌وکار و برندتان را روی اعتمادسازی متمرکز کنید. سپس کانال‌های بازاریابی مناسب و قالب‌های تبلیغاتی هوشمندانه را پیدا کرده و برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال از آن‌ها استفاده کنید.

صفحات خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دست‌کم نگیرید

برخی از انواع ارزهای دیجیتال طرفداران بیشتری دارند. پیش از طراحی صفحات خرید و فروش سایت و تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال بهتر است آن‌ها را شناسایی کنید. تا حد امکان تنوع در معاملات ایجاد کنید. دسترسی به تعداد زیادی از رمز ارزها، جامعیت خدمات صرافی دیجیتال را ارتقا می‌دهد.

خوب است برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال در صفحه‌ی خرید و فروش به موارد زیر توجه کنید:

1- راهنمای معاملات:

خرید و فروش در بازارهای معاملاتی همیشه ریسک بالایی برای کاربران دارد. به همین دلیل آن‌ها می‌خواهند قبل از هر معامله از همه فرآیندهای پیش رو و صحت و درستی آن اطمینان کسب کنند. بنابراین در نظر گرفتن بخشی تحت عنوان «راهنمای معاملات» در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال (در صفحه خرید و فروش) هوشمندانه است.

در این بخش می‌توانید بخشی از اطلاعات مربوط به معاملات اخیر در رمز ارز مدنظر کاربر را ارائه کنید. همین‌طور به تعدادی از سوالات پرکاربردشان پاسخ دهید. بخشی از این سوالات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • موارد لازم برای احراز هویت کاربر پیش از شروع معامله چیست؟
 • چطور می‌توان درخواست برداشت را لغو کرد؟
 • سقف حداقل برداشت هر رمز ارز چقدر است؟
 • چه روش‌هایی برای معامله در سایت وجود دارد؟
 • حداکثر و حداقل سقف برداشت ریالی روزانه چقدر است؟ و غیره.

2- نمودار معاملات بازارها

شاید بیراه نباشد اگر بگوییم؛ از زمانی که کاربر وارد صفحه می‌شود تا زمانی که تصمیم به شرکت در معامله می‌گیرد، یک جنگ در جریان است. جنگی میان ماندن در صفحه یا خروج از آن. استفاده درست از تصاویر در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال می‌تواند این جنگ را به نفع شما به پایان برساند.

الگوریتم و نمودار در تولید محتوای رمز ارز
نمودار معاملات بازار و تخمین افت‌وخیز ارزش رمز ارزها یکی از همین محتواهای تصویری است که نتیجه‌ی جنگ را به نفعتان تغییر می‌دهد.

3- پیشنهادهای خرید و فروش

تفکیک معاملات فروش و خرید در دسترس، امکان مقایسه را برای مخاطب ساده‌تر می‌کند. بنابراین در تولید محتوای صرافی دیجیتال (در صفحه‌ی خرید و فروش) از نمایش آخرین معاملات بازار و سفارش‌های اخیر کاربر غافل نشوید.

روی تولید محتوای اکسچنج در اپلیکیشن هوشمندانه کار کنید

اپلیکیشن‌های مبادلات رمز ارز بخش بزرگی از اکوسیستم رو به رشد ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده‌اند. این اپلیکیشن‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا فقط با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود به خرید و فروش ارزهای موردنیاز بپردازند. این در حالی است که اغلب صرافی‌ها با چالش جذب و حفظ کاربران خود مواجه هستند. بنابراین اگر یک صرافی علاوه بر وب‌سایت، اپلیکیشن اختصاصی داشته باشد، می‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کند و در جذب مخاطب‌های هدف مؤثرتر عمل خواهد کرد.

در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال با قدرت بیشتری کار کنید تا بتوانید تجربه‌ی کاربری مخاطب‌ها را در اپلیکیشن ارتقا دهید. به‌عنوان مثال؛ طبیعی است که اپلیکیشن رمز ارز دارای پیچیدگی باشد. اما این پیچیدگی‌ها را باید در سمت خودتان نگه‌دارید و سادگی و سهولت دسترسی را به مخاطب‌ها عرضه کنید. بنابراین تولید محتوای UX در اپلیکیشن صرافی دیجیتال باید باکیفیت بالا و به صورت بهینه انجام شود.

می‌خوانم  گردش کار چیست؟ ورک فلوی در تیم‌سازی یعنی چه؟

چهار نکته کلیدی برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال در اپلیکیشن‌ها عبارت هستند از:

 • سادگی هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود. برای نام‌گذاری بخش‌ها و سربرگ‌های مختلف اپلیکیشن از اسامی و عبارت‌های شفاف و واضح استفاده کنید.
 • بومی‌سازی را فراموش نکنید. در دنیا اپلیکیشن‌های مختلفی برای تبادل ارز دیجیتال و خرید و فروش آن وجود دارند. اما برگ برنده از آن اپلیکیشنی است که برای مخاطب‌های یک اقلیم خاص طراحی و تولید می‌شود. در طراحی UX اپلیکیشن و تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال آن از ترجمه تحت‌اللفظی اصطلاحات انگلیسی بپرهیزید. در عوض از معادل‌های ساده و کاربردی استفاده کنید.
 • پیچیدگی‌ها را تفکیک کنید. یادتان باشد که سخت‌ترین مسائل هم با تقسیم شدن به بخش‌های کوچک، قابل درک می‌شوند. سعی کنید داشبورد حساب کاربری افراد را به بخش‌های کوچک‌تری مثل خرید رمز ارز، فروش، تاریخچه مبادلات، گزارش جریان مالی و… تقسیم کنید.
 • تا جای ممکن از اصطلاحات تخصصی در طراحی UX اپلیکیشن و تولید محتوای ارز دیجیتال استفاده نکنید. می‌توانید این اصطلاحات را به‌صورت مجموعه‌ای گردآوری کرده و در بخش فرهنگ لغات به مخاطب‌های هدف عرضه کنید. در ادامه بیشتر درباره‌ی روش تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال در فرهنگ لغات صحبت می‌کنیم.

پنل قدرتمند، ساده و کاربردی به مخاطب‌ها چشمک می‌زند

با افزایش محبوبیت رمز ارزها، تعداد افرادی که می‌خواهند در این بازار خرید و فروش داشته باشند و پول نقد خود را برداشت کنند نیز زیادتر می‌شود. به‌عنوان یک صرافی ارز دیجیتال باید به طراحی پنل کاربری خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

معادلات ارز دیجیتال و انجام فرآیندهای مالی به‌اندازه کافی سردردآور و استرس‌زا هستند. وقتی نوبت به استفاده از پنل صرافی می‌رسد، سادگی و کاربردی بودن حرف اول و آخر را می‌زند. در طراحی UX پنل صرافی و تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال آن طیف میانه‌ی کاربران را در نظر بگیرید.

یعنی فرض کنید اکثر مخاطب‌هایتان دارای دانش پایه از اینترنت هستند و نه بیشتر. از هدایتگرهای مناسب استفاده کرده و آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن به هدفشان برسانید. با پیروی از این رویکرد در ذهنشان ثبت خواهید شد.

ریفرال مارکتینگ در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال چه نقشی دارد؟!

استراتژی ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی (Referral Marketing) چیست؟

فرض کنید کاربری برای اولین بار از سایت صرافی ارز دیجیتالتان دیدن کرده و یا از اپلیکیشن برای خرید و فروش رمز ارز استفاده می‌کند. اگر تجربه‌ی کاربری خوبی کسب کرده باشد، مانند یک مشتری دائمی پیش شما باز می‌گردد. چون خدمات و سرویس‌های دریافتی، نیازهایش را پوشش داده‌اند و در دستیابی به خواسته‌های بالقوه‌اش از او حمایت کرده‌اند.

نقش ریفرال مارکتینگ در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال
تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال یکی از بازیگران مهم در ریفرال مارکتینگ است. کلمات و عبارات بزرگ‌ترین راه برقراری ارتباط با مخاطبین سایت یا اپلیکیشن صرافی هستند. پس اگر آن‌ها را به نحوی بهینه و کارآمد تنظیم کنید، می‌توانند در افزایش تجربه‌ی کاربر نقش کلیدی خود را ایفا کنند.

حالا اگر همین فرد تجربه‌ی کاربری‌اش را با دیگران مثل دوستان و همکارانش در میان بگذارد و آن‌ها را به استفاده از خدمات صرافی ارز دیجیتالتان تشویق کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ تبریک، شما موفق شده‌اید تا با استفاده از سیستم ریفرال مارکتینگ سئوی صرافی را بهبود ببخشید. همچنین ترافیک ورودی‌تان را بالا برده و گروهی از مخاطبین جدید را به سمت خود جذب کنید.

چرخه‌ی ساخت، ردیابی و بهینه‌سازی را مدام تکرار کنید

شناخت مخاطب‌های هدف و نیازمندی‌های آن‌ها، ساخت بهترین صفحات خرید و فروش و حتی طراحی و تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال اختصاصی هم نمی‌توانند موفقیت سئوی صرافی را تضمین کنند. برای رسیدن به قله‌ی پیروزی و ماندن در آن باید پس از ساخت و ایجاد هر بخش جدید و افزودن خدمات، به ردیابی KPI‌ها بپردازید.

تنها در این صورت است که متوجه می‌شوید، کدام یک از استراتژی‌های بازاریابی و تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال باعث جذب کاربر شده‌اند. همین‌طور کدام بخش‌ها نیاز به تجدیدنظر یا خروج از چرخه‌ی سرویس‌دهی دارند.

بهینه‌سازی، بخش جدایی‌ناپذیر ردیابی است. چطور می‌توانید روی تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال و بازاریابی پیشرفت کنید در حالی که هنوز نمی‌دانید کدام فراخوانی به عمل‌ها (Call to Action: مانند دکمه‌ها و لینک‌هایی که از کاربر دعوت می‌کنند تا فعالیتی مثل خرید را انجام دهد. از صفحه‌ای خاص دیدن کند یا به تکمیل فرم بپردازد و…) در سایتتان از بازدهی بیشتری برخوردارند؟

چرخه‌ی ساخت، ردیابی و بهینه‌سازی کمک می‌کند تا به سه موفقیت دست پیدا کنید:

 • مخاطب‌های هدف خود را گسترش داده و بخش زیادی از نیازمندی‌ها و علایق آن‌ها را پوشش دهید.
 • خدمات بهتری ارائه داده و سرویس‌های خود را با استفاده از اطلاعات به‌دست‌آمده به‌روزرسانی و بهینه کنید.
 • بودجه‌ی خود را به‌درستی مدیریت کرده و روی خدمات پربازده هزینه کنید.

سه گام تا تولید محتوای صرافی برحسب نیاز کاربرها

پیش از تصمیم‌گیری برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال باید قابلیت‌ها و خدمات سایت خود را مشخص کنید. محتوا بخشی از برنامه یا پلن بازاریابی برای اکسچنج است پس باید با قابلیت‌های اصلی و اهداف کسب‌وکار هم‌راستا باشد. اما چطور بفهمیم چه محتوایی برای مخاطب‌های صرافی ارز دیجیتال جذاب است؟ کدام محتوا می‌تواند سئوی صرافی ما را بهبود دهد و باعث افزایش ترافیک شود؟قابلیت‌ها و خدماتِ سایت خود را تعریف کنید.

1- قابلیت‌ها و خدماتِ سایت خود را تعریف کنید

صرافی شما چه خدمات و قابلیت‌هایی را در اختیار کاربرها می‌گذارد؟ فقط در حوزه‌ی بیت کوین فعالیت می‌کنید یا به کاربرها اجازه می‌دهید تا با ارزهای دیجیتال مختلف معامله کنند؟ انواع رمز ارزها را معرفی می‌کنید؟ افت‌وخیزهای بازار معاملات جهانی را نمایش می‌دهید؟ امکان خرید و فروش مستقیم را برای کاربرها فراهم می‌کنید؟ آیا کاربرها می‌توانند بدون محدودیت و به‌صورت آنی کیف پول الکترونیک خود را نقد کنند؟

تولید محتوای کریپتو در سایت CoinJar
برای مثال؛ CoinJar یکی از بهترین صرافی‌های استرالیا است که وبلاگی مدرن دارد. این وبلاگ نه‌تنها کاربران CoinJar، بلکه علاقه‌مندان به کریپتو را به خود جذب می‌کند. موضوعات اصلی تحت پوشش در این سایت اخبار و نظرات مربوط به قیمت معاملات هستند. همین‌طور منبع اصلی درآمد این سایت علاوه بر تبادل ارزهای دیجیتال از دریافت تبلیغات تأمین می‌شود.
تولید محتوای رمز ارزها در سایت Coinmonks
نمونه بعدی؛ سایت Coinmonks است که وبلاگی در مورد رمزنگاری دارد. در این سایت می‌توان طیف گسترده‌ای از مطالعات تحلیلی، راهنمایی‌ها و… را پیدا کرد. موضوعات اصلی تحت پوشش در آن شامل؛ مبادلات، تجارت، ربات‌‌ها و اپلیکیشن‌های مبادله هستند. یکی از محبوب‌ترین پست‌های وبلاگی آن دارای عنوان «بهترین تبادل ارز| 10 مورد از برترین صرافی‌های ارز دیجیتال در سال 2021» است. منبع درآمد سایت از طریق عضویت اعضا و جذب تبلیغات تأمین می‌شود.

تعریف خدمات و ویژگی‌های سایت، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال است. هر چه با جزئیات بیشتری این بخش را توصیف کنید؛ تعداد ایده‌های تولید محتوایتان به همان نسبت گسترش پیدا می‌کنند.

2- سرنخ‌ها را برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال پیدا کنید

شاید در نگاه اول جمع‌آوری ایده برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال کار سختی به نظر برسد. البته همین‌طور هم است؛ به شرطی که بدون برنامه‌ریزی و بی‌هدف بخواهید میان سوژه‌های محتوایی شیرجه بزنید.

از آنجایی که شیرجه‌ی ناگهانی، باعث دستیابی به نتایج ارزش‌آفرین نمی‌شود؛ در ادامه الگویی سلسله مراتبی برای یافتن موضوعات تولید محتوای کریپتو و صرافی را با شما در میان می‌گذاریم.

به‌طور کلی سه تکنیک پرکاربرد برای یافتن موضوعات محتوایی ترند و محبوب وجود دارد:

 • قابلیت جستجوی گوگل: ساده‌ترین ترفند، استفاده از قابلیت تکمیل خودکار گوگل است. می‌توانید یک موضوع یا ایده کلی را در قسمت جستجو وارد کنید و پیشوندها و پسوندهای محبوب و پرجستجوی مخاطب‌ها را ببینید.
 • بررسی سایت‌های رقیب: رقیب داشتن همیشه هم چیز بدی نیست. همه رقبا نقاط ضعف و قوتی دارند. بررسی محتوای صرافی ارز دیجیتال رقیب خود را در اولویت قرار دهید. شکاف‌های محتوایی‌اش را پیدا کنید. سپس موضوعاتی را برای تولید محتوایتان انتخاب کنید که آن شکاف‌ها را پوشش دهند. مثلاً اگر سایت رقیب فقط روی ماهیت بیت کوین مانور داده است؛ شما می‌توانید تولید محتوای کریپتو یا زیرساخت لازم برای انجام معاملات بیت کوین را هدف قرار دهید.
 • کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console): این ابزاری عالی برای مشاهده نیازهای محتوایی کاربران است. با تحلیل و بررسی نتایج می‌توانید بفهمید که مخاطب‌های شما به دنبال چه چیزهایی هستند.

3- ایده‌های نهایی را جمع‌بندی کنید

یافتن موضوعات جذاب و منحصربه‌فرد در زمینه‌ی تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال نیازمند تحقیق، بهره‌مندی از دانش اولیه‌ی سئو (مثل نحوه‌ی استفاده از ابزار کنسول جستجوی گوگل) و صرف زمان است. زمانی که سرنخ‌های محتوایی خود را در مراحل قبل به دست آوردید، وقت آن است که اطلاعات را دسته‌بندی و مرتب کنید.

سرنخ‌هایتان کدام بخش‌ها را پوشش می‌دهند؟

 • بازارهای رمز ارزها
 • انواع ارزهای دیجیتال
 • تکنیک‌های معامله
 • فرهنگ لغات و اصطلاحات تخصصی این حوزه و…

در این مرحله می‌توانید بخشی از سرنخ‌ها را به سه سبک محتوایی خلاقانه تقسیم کنید.

سبک محتوایی مبتنی بر «چطور!»:

سبک محتوایی «چطور!» روشی عالی برای به اشتراک گذاشتن دانش با مخاطب‌ها است. این محتواها راهنماهای آموزنده‌ای هستند که با استفاده از دستورالعمل‌ها و گام‌های پشت سر هم روش انجام یک کار یا فرآیند را به آن‌ها یاد می‌دهند. هر چه پاسخ‌ها و اطلاعات آموزنده‌تری را با کاربر‌ها در میان بگذارید به همان نسبت احتمال بازدید مجددشان از سایت را افزایش می‌دهید. این چرخه در نهایت به بهبود ترافیک صرافی ارز دیجیتال و بهینه‌سازی سئوی سایتتان منجر می‌شود.

در تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال به سبک «چطور!» به نکات زیر توجه کنید:

 • دستورالعمل‌ها را ساده، مختصر و مستقیم برای کاربران خود بنویسید.
 • ترتیبی منطقی برای دستورالعمل‌ها در نظر بگیرید و با فهرست‌های شماره‌گذاری آن‌ها را مرتب کنید.
 • برای شناسایی آسان مراحل کلیدی در راهنما، گام‌ها را با عنوان پررنگ مشخص کنید.
 • تا حد امکان با استفاده از تصاویر و فیلم‌های آموزشی، زمینه یادگیری مؤثر را برای کاربرها فراهم کنید.
می‌خوانم  خدمات تدوین استراتژی سئو سایت با محتوان

سبک محتوایی مبتنی بر «چک‌لیست»:

فهرست‌ها یکی از بهترین تکنیک‌ها برای ادغام اطلاعات و ارائه‌ی ساده و سریع مفاهیم به کاربرها هستند. همیشه در میان کاربرها افرادی وجود دارند که کم‌حوصله هستند و می‌خواهند در سریع‌ترین زمان به پاسخ مستقیم برسند. این افراد اغلب زمان خود را برای خواندن مقالات طولانی صرف نمی‌کنند. بنابراین سبک محتوایی مبتنی بر چک‌لیست به آن‌ها کمک می‌کند تا پاسخ سریع خود را در میان انبوهی از اطلاعات دیگر جستجو کنند.

همچنین این سبک برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال و هدایت ترافیک به وبلاگ عالی است و نتایج آن به‌سرعت در کسب‌وکارتان آشکار می‌شود.

سبک محتوایی «هلپ سنتر»:

شما چه انتظاری از یک Help Center یا مرکز کمک دارید؟ راهنمایی؟ مشاوره؟ اطلاع‌رسانی؟ همه این پاسخ‌ها درست هستند. اما چطور می‌توانیم یک سبک تولید محتوای هلپ سنتر را برای صرافی ارز دیجیتال طراحی و پیاده‌سازی کنیم؟

محتوای هلپ سنتر را می‌توان به سه بخش تقسیم‌بندی کرد:

 • سوالات متداول: از این بخش برای طراحی یک صفحه جداگانه در سایت‌ها استفاده می‌شود. محتوای آن شامل پرکاربردترین سوالات، مشکلات و راه‌حل‌هایی هستند که کاربرها با آن مواجه می‌شوند.
 • آکادمی یا فرهنگ لغات: آکادمی همان‌طور که از نامش پیداست به محل یادگیری اطلاق می‌شود. در این بخش می‌توان اطلاعات‌پایه تا پیشرفته‌ی کسب‌وکار را با مخاطب‌ها در میان گذاشت. به‌عنوان مثال: فیلم‌های آموزشی و راهنمای خرید ارزهای دیجیتال و انجام معاملات مختلف برخی از این موارد هستند. فرهنگ لغات می‌تواند بخشی از آکادمی یا جداگانه باشد. هدف از محتوای آن آگاهی‌بخشی به مخاطب در مورد آخرین اصطلاحات و واژه‌های تخصصی در حیطه کسب‌وکار است.

برای طراحی بهینه‌ی محتوای این قسمت می‌توان از باکس یا جعبه‌ی جستجو استفاده کرد تا امکان جستجوی سریع واژه‌ها و عبارات تخصصی برای کاربران فراهم باشد. اصطلاحاتی مانند اسکم، شت‌کوین و… می‌توانند بخشی از محتوای فرهنگ لغات صرافی را به خود اختصاص دهند.

ارتباطات بخش مهمی از تعاملات انسانی است. با وجود اینترنت شکل این تعامل تغییر پیدا کرده است. بنابراین برای پیشرفت در کسب‌وکار باید نحوه‌ی برقراری ارتباط را معادل‌سازی کنیم. محتوای پشتیبانی در صرافی ارز دیجیتال را می‌توان در قالب سه صفحه‌ی تماس با ما، احراز هویت و سطوح کاربری و قیمت‌ها و کارمزدها تعریف کرد. 
 • پشتیبانی: برقراری ارتباط با متخصصین و دریافت مشاوره یکی از محبوب‌ترین خدماتی است که می‌توانید در اختیار کاربرهای خود قرار دهید. این خدمات نشان می‌دهند که چقدر نسبت به آن‌ها احساس مسئولیت‌پذیری می‌کنید و می‌توانند اعتماد آن‌ها را به صورتی چشم‌گیر افزایش دهند. در بسیاری از سایت‌ها بخش پشتیبانی را در قالب چت صوتی یا متنی طراحی می‌کنند. اما محتوای پشتیبانی را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد:
  • صفحه تماس با ما: محتوای این صفحه شامل اطلاعات مکانی و تلفن تماس با مرکز پشتیانی صرافی است.
  • صفحه احراز هویت و سطوح کاربری: خرید و فروش رمز ارزها دارای ریسک بالایی است به‌ویژه که کل این معاملات روی بستر اینترنت انجام می‌شود. بنابراین یکی از دغدغه‌های کلیدیِ کاربرها دسترسی به زیرساخت‌های ایمن است که ریسک معاملات را کاهش دهد. هر چه قدر هم که در طراحی سایت خود بستر مناسب و ایمنی را فراهم کرده باشید؛ تا زمانی که مخاطب‌هایتان از چندوچون آن مطلع نباشند ارزش‌افزوده‌ای به دست نمی‌آورید. بنابراین خوب است که بخشی از محتوای پشتیبانی خود را به معرفی و توضیح امنیت معاملات و روش احراز هویت کاربران اختصاص دهید.
  • قیمت‌ها و کارمزدها: شفافیت حرف اول را در معامله می‌زند. سعی کنید تمامی هزینه‌ها و کارمزدهای مربوط به معاملات و همین‌طور خدمات سایت و اپلیکیشن خود را با جزئیات برای کاربران شرح دهید. در صورتی که تعرفه‌هایی رقابتی برای خدمات خود تعریف کرده‌اید این موضوع می‌تواند به نفع صرافی ارز دیجیتال شما باشد. همچنین تولید محتوا در این زمینه کمک می‌کند تا مخاطب‌های هدف به سمت شما جذب شده و از خدماتتان بهره‌مند شوند.

50+ ایده‌ی هوشمندانه برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال

در بخش قبلی سه سبک تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال (سبک محتوایی چطور، چک‌لیست‌ و محتوای هلپ سنتر) را معرفی کردیم. در ادامه می‌توانید برخی از خلاقانه‌ترین ایده‌های تولید محتوای صرافی در هر گروه را مشاهده کنید.

برای تولید محتوا به سبک «چطور!»:

 • چطور سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را شروع کنیم؟
 • چطور یک کیف پول رمزنگاری‌شده افتتاح کنیم؟
 • چطور صفر تا صد ارز دیجیتال را در یک هفته یاد بگیریم؟
 • چطور به معاملات رمز ارزها مسلط شویم؟
 • چطور با استفاده از ارزهای دیجیتال خرید کنیم؟
 • چطور در سریع‌ترین زمان ممکن بیت کوین استخراج کنیم؟
 • چطور از دانشمان در مورد ارز دیجیتال، پول در بیاوریم؟
 • چطور خبره‌ی بازار معاملات رمز ارزها شویم؟
 • چطور در معاملات رمز ارزها سود کنیم؟
 • چطور از ضرر در معاملات ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟
 • چطور تجارت ارزهای دیجیتال خودمان را به راه بیندازیم؟
 • چطور بهترین ارز دیجیتال را برای خرید پیدا کنیم؟
 • چطور می‌توانیم ارز دیجیتال را تبدیل کنیم؟
 • چطور از اپلیکیشن‌های استخراج کریپتو استفاده کنیم؟
 • چطور موقع بازی، کریپتو استخراج کنیم؟
 • چطور کلاهبرداری ارز دیجیتال را تشخیص دهیم؟
 • چطور روی تجارت کریپتو سرمایه‌گذاری کنیم؟
 • چطور از نفوذ هکرها به کیف پول رمزنگاری خود جلوگیری کنیم؟

برای تولید محتوای «چک‌لیست»:

 • لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری
 • لیست بهترین وب‌سایت‌های ارز دیجیتال
 • لیست ده صرافی ارز دیجیتال برتر
 • فهرست جایگزین‌های برتر بیت کوین
 • لیست بازی‌هایی که می‌توان با آن‌ها ارز دیجیتال کسب کرد!
 • لیست کلاهبرداری‌های رمزنگاری که می‌توان به‌سادگی از آن‌ها جلوگیری کرد
 • فهرست ده میلیونر که از معاملات ارزهای دیجیتال ثروتمند شدند
 • فهرست بدترین سرمایه‌گذاری‌های تاریخ ارزهای دیجیتال
 • فهرست برترین شخصیت‌های ارزهای دیجیتال برای دنبال کردن در شبکه‌های اجتماعی
 • ده تکنیک برای کسب ارزهای دیجیتال در اینترنت
 • سازندگان ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟ (برای تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال به سبک چک‌لیست نباید حتماً از عبارت لیست یا فهرست در عنوان استفاده کرد. بلکه می‌توان ساختار داخلی محتوا را به صورتی تعریف کرد که فهرست‌وار و دارای شماره‌گذاری باشد.)
 • کتاب‌های الکترونیکی شگفت‌انگیزی که می‌توانید برای یادگیری ارزهای دیجیتال بخوانید
 • بدترین هک‌ها در تاریخچه‌ی ارزهای دیجیتال
 • بهترین لحظات و شگفتی‌ها در تاریخچه‌ی ارزهای دیجیتال
 •   50 نکته‌ی برتر برای موفقیت در معاملات ارزهای دیجیتال
 • بیست دلیل برای اینکه چرا باید از همین امروز بیت کوین بخرید!
 • چرا باید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟ (این محتوا را می‌توان به‌صورت دلایل متوالی نوشت و به هر دلیل یا انگیزه‌ی سرمایه‌گذاری، شماره‌ای خاص اختصاص داد.)
 • تکنیک‌های تبدیل ارز دیجیتال به پول نقد
 • چه عواملی روی ارزش ارزهای دیجیتال اثر می‌گذارند؟
 • بهترین کیف پول‌های رمزنگاری که باید امتحان کنید
 • انواع ارزهای دیجیتالی که باید بشناسید!
 • ده معامله‌ی تاریخ‌ساز ارزهای دیجیتال کدم‌اند؟

برای تولید محتوای «هلپ سنتر صرافی»:

تولید محتوای هلپ سنتر دامنه‌ی گسترده‌ای دارد. در این حیطه، انواع محتواهای آموزشی و توانمندسازی کاربران در رمز ارزها، تکنیک‌های مدیریت سرمایه و ریسک‌های مالی، اصطلاح‌شناسی تخصصی و… جای می‌گیرند. برخی از ایده‌های تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال در این بخش عبارت هستند از:

 • آیا ارزهای دیجیتال واقعاً ارزش سرمایه‌گذاری دارند؟
 • معایب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال چیست؟
 • چه نوع سرمایه‌گذاری‌هایی را می‌توانیم با استفاده از رمز ارزها انجام دهیم؟
 • چند نوع ارز دیجیتال داریم؟
 • چطور ترس از معامله‌ در بازار ارزهای دیجیتال را کنار بگذاریم؟
 • راهکارهایی برای مدیریت ریسک در معامله که باید از آن‌ها آگاه باشید.
 • ترفندهای اسکم‌شناسی / چطور اسکم‌های ارز دیجیتال را بشناسیم؟
اسکم یا کلاهبرداری در معاملات رمز ارزها
Scam: اسکم یا کلاهبرداری به سایت‌هایی اشاره دارد که به صورت مقطعی و در بازه زمانی خاص از کاربرها کلاهبرداری می‌کند.
 • شت‌کوین و هر چه باید از آن بدانید (Shitcoin: به رمز ارزهای بی‌ارزش گفته می‌شود. در حال حاضر این اصطلاح بیشتر برای رمز ارزهایی استفاده می‌شود که برای کلاهبرداری ایجاد شده‌اند.)
 • راهنمای صفر تا صد آناتومی ترید
 • راهنمای کار با ابزارهای کاربردی صرافی ارز دیجیتال
 • نقشه راه مدیریت سرمایه در معاملات رمز ارزها
 • نقشه راه مدیریت هیجان، پیش از اقدام به خرید ارزهای دیجیتال و غیره.

جمع‌بندی

حتی اگر قبل از راه‌اندازی صرافی آنلاین خود مقدمات زیادی فراهم کرده باشید، هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که مخاطب‌ها به سایت شما سر بزنند. برای جذب مخاطب باید پلن بازاریابی طراحی کنید و روی بخش تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

اطلاع از نیازهای مخاطب هدف، یافتن سرنخ‌های محتوایی، دسته‌بندی اطلاعات به‌دست‌آمده و تدوین تقویم محتوایی مؤثر، گام‌های پیش روی شما هستند. برای موفقیت باید هر یک از این گام‌ها را اصولی بردارید و در زمینه‌ی تولید محتوای صرافی ارز دیجیتال کوشا باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید سئوی صرافی خود را بهبود داده و شاهد افزایش ترافیک از سمت مخاطب‌های بالقوه باشید.

در این پست سه سبک محبوبِ تولید محتوا در رمز ارزها را معرفی کردیم که می‌توانید از ایده‌های آن برای تولید محتوای اکسچنج استفاده کنید.

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست