چگونه با تولید محتوا سرنخ‌های بازاریابی را کشف کنیم؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

زمانی سراغ سرنخ‌های بازاریابی (لید جنریشن، Lead Generation) می‌رویم که می‌خواهیم مشتریان وفادار بیشتری داشته باشیم. اگر صاحب یک کسب‌وکار آنلاین (دیجیتال مارکتینگ، Digital marketing) باشید، خیلی خوب می‌دانید که جذب مخاطب و تبدیل آن به مشتری، بسیار چالش‌برانگیز است. گاهی اوقات به نقطه‌ایی می‌رسید که ترافیک سایت خیلی خوبی دارید اما نرخ تبدیل (CRO) همچنان ناامید‌کننده است. دقیقا همینجاست که در مشاوره‌های بازاریابی محتوایی، زمزمه‌هایی از سرنخ فروش به گوش‌تان می‌رسد.

سرنخ بازاریابی اصطلاحی در حوزه فروش و مارکتینگ است که بوسیله آن می‌توانید مخاطبین هدف را شناسایی و تبدیل به مشتری کنید. در این مقاله از محتوان می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید از طریق تولید محتوا به سرنخ‌های بازاریابی برسید.

صفحه مانیتوری را می‌بینید که انواع تولید محتوا مانند آهن‌ربا، مشتریان را جذب می‌کنند. این تصویر به اهمیت ایجاد سرنخ‌های بازاریابی با تولید محتوا اشاره دارد.
سرنخ‌های بازاریابی (Lead Generation) باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شوند.

سرنخ بازاریابی با تولید محتوا یعنی چه؟

بیایید یک مثال ساده بزنیم تا به‌خوبی درک کنید که منظور از سرنخ‌های بازاریابی با تولید محتوا چیست؟ حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که سر در مغازه‌ها ایستاده‌اند و با تمام قدرت فریاد می‌کشند که اگر الان از ما خرید کنید، یک تخفیف بزرگ می‌گیرید. شاید شما به آن خدمت یا کالا نیاز نداشته باشید؛ اما رفتار این افراد سبب می‌شود تا خرید کنید. سرنخ فروش یا بازاریابی یعنی همین. یعنی کاری کنید که مخاطب عبوری تبدیل به مشتری شود.

سرنخ بازاریابی با تولید محتوا (در مثال بالا فریاد زدن و تبلیغ استراتژی بوده است) یعنی اینکه می‌خواهید از طریق تولید محتوای جذاب، مخاطب را جذب کنید. استراتژی شما باید کامل باشد، باید فکر کنید که مخاطب به چیز علاقمند است، چه دغدغه‌ای دارد، شما با تولید محتوا چگونه به دغدغه و نیاز او پاسخ می‌دهید و چه فکری برای انتشار و توزیع محتوا دارید. توجه به همه این موارد و بیشتر از اینها می‌شود همان استراتژی بازاریابی. هر چقدر استراتژی قوی‌تری داشته باشید، به همان میزان سرنخ‌های فروش بیشتری را جذب خواهید کرد.

آهن‌ربایی که در  حال جذب چندین آدمک است. این تصویر کنایه‌ایی از تولید محتوا برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی است. این تصویر اهمیت پرسونا در سرنخ بازاریابی را نشان می‌دهد.
شناسایی نیاز مخاطب هدف اولین فاکتور برای ایجاد سرنخ بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ است.

یک اشتباه بزرگ در ایجاد سرنخ‌های بازاریابی با تولید محتوا

می‌خواهیم یک سوال ساده اما بسیار مهم را با شما مطرح کنیم. هدف شما از تولید محتوا چیست؟ اگر پاسخ‌تان این است که می‌خواهید گوگل دوست‌تان داشته باشد و شما را در نتایج اول نشان دهد، بهتر است همینجا کسب‌وکار آنلاین خود را متوقف کنید.

تولید محتوا فقط پر کردن صفحات وب و کسب رتبه‌های بالاتر در سرپ (SERP) نیست. محتوا باید آنقدر قدرتمند باشد (مانند محتوای همیشه سبز) که بتواند سرنخ‌های بازاریابی و فروش ایجاد کند. اصلا شما برای همین تصمیم گرفته‌اید که وارد فضای رقابتی دیجیتال مارکتینگ شوید. چون در فضای مجازی مخاطبان بسیار زیادی دارید که می‌توانید آنها را تشویق به خرید و استفاده از محصول و خدمات خود کنید.

می‌خوانم  کوچینگ چیست؟ + معرفی 8 مهارت کاربردی کوچینگ

اگر استراتژی محتوایی که در پیش گرفته‌اید که با نیازهای خریدار و مخاطبان همسو نیست هرگز نمی‌توانید آنها را به مشتری وفادار تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: تولید محتوای اثربخش را هوشمندانه انجام دهید نه سخت‌!

چند نکته ساده اما مهم برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی با تولید محتوا

به نیاز مخاطبان هدف دقت کنید

نکته کلیدی برای سرنخ فروش در بازاریابی محتوا، این است که درک درستی از نیاز مخاطب هدف داشته باشید. برای این کار زمان بگذارید و در صورت نیاز با کارشناسان بازاریابی محتوایی مشورت کنید. برای پی بردن به نیازهای مخاطبان راه‌های زیادی وجود دارد، می‌توانید:

  • با ایجاد فرم‌های نظرسنجی در سایت، به‌طور مستقیم نظرات و پیشنهادات آنها را دریافت کنید.
  • به سراغ تحلیل و آنالیز رقبا بروید. کشف کنید آنها در چه زمینه‌ایی و چگونه موفق بوده‌اند و مهم‌تر از آن چه چیزی را فراموش کرده‌اند.
چهرهٔ گرافیکی چندین فرد که بالای سر همهٔ آنها یک ضربدر قرمز قرار دارد، به‌غیر از یک نفر که تیک سبز را بالای سر او می‌بینید.
توجه به نیاز مخاطب و تحلیل رقبا شیوه‌ای موثر برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی است.

کانال‌های تولید سرنخ فروش را شناسایی کنید

اگر توانستید یک محتوای همیشه سبز و قدرتمند برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی تولید کنید، به شما تبریک می‌گوییم؛ قدم اول را محکم برداشتید. اما اگر در ادامه فکری برای توزیع و انتشار آن ندارید، تبریک خود را پس می‌گیریم!

می‌دانید نکته کجاست؟ نکته این است که این محتوا خود را تبلیغ نمی‌کند. باید در کانال‌های اجتماعی و در زمان مناسب منتشر شود تا مشتریان آن را بخوانند. این رسالت شماست که باید مطمئن شوید، محتوا به مخاطب هدف رسیده است، یا حداقل اینکه شما این تلاش را کرده‌اید.

تدوین تقویم‌های محتوایی یک راه‌حل عالی برای هدف‌گذاری، توزیع، نظارت و بازاریابی محتوایی شماست. این ترفند باعث ایجاد تعامل و ارتباط با مشتریان هدف در سراسر دنیا می‌شود. آنها محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند و شما بک‌لینک‌های ارزشمند دریافت می‌کنید.

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان در تولید محتوا؛ چگونه مدت زمان تولید محتوا را کاهش دهیم؟

از وبلاگ نویسان مهمان استفاده کنید

وبلاگ‌نویس مهمان می‌تواند یکی از مشتریان شما باشد. نکته مهم این است که آنها دقیقا به همان چیزی اشاره می‌کنند که دغدغهٔ دیگر کاربران است. این تکنیکی در بهینه‌سازی سایت به‌شمار می‌رود که متخصصان سئو اصطلاحا به آن محتوای تولید شده توسط کاربر یا User-generated Content) UGC) می‌گویند. با این ترفند شما یک ارتباط سازندهٔ دوطرفه می‌سازید. ارتباطی که در نهایت منجر به ایجاد سرنخ‌های بازاریابی با تولید محتوا می‌شود؛ با کمترین هزینه و بیشترین میزان بازدهی!

بازاریابی محتوایی خود را شخصی‌سازی کنید

شخصی‌سازی بازاریابی محتوایی یعنی اینکه شما با توجه به اطلاعاتی که از مشتری دارید، دقیقا طبق سلیقه و نیاز او رفتار کرده‌اید. به بیان دیگر توانسته‌اید تعاملی دوطرفه، سازنده و یکتا ایجاد کنید.

می‌خوانم  اصول جاب دسکریپشن نویسی؛ چطور متن توضیحات شغلی موثری بنویسیم؟

قدرت محتوای بصری برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی را دست‌کم نگیرید

تولید محتوای متنی ستون فقرات وب‌سایت و کسب‌و‌کار آنلاین شماست. اما به هیچ عنوان نمی‌توان قدرت تاثیرگذاری محتوای بصری را انکار کرد. آنها در انتقال پیام به مخاطب هدف، توانایی عجیبی دارند. محتوای‌های بصری برای ایجاد سرنخ بازاریابی می‌توانند ویدئوهای آموزشی، اینفوگرافیک‌ها، انیمیشن‌ها و تصاویر باشند.

سرنخ‌های بازاریابی با تولید محتوا در چند خط

سرنخ بازاریابی به شما کمک می‌کند تا از کاربران، مشتریان وفادار بسازید. تولید محتوا از ترفندهای مهم و تاثیرگذار در بازاریابی محتوایی است که با استفاده از آن به‌خوبی می‌توانید سرنخ‌های بازاریابی را ایجاد کنید.

درک دغدغهٔ مخاطب، ارائه راه‌حل مناسب و کاربردی، تولید محتوای ارزشمند، توزیع و انتشار باکیفیت محتوا، شخصی‌سازی بازاریابی محتوایی و استفاده از تولید محتوای بصری نکات مهمی هستند که برای ایجاد سرنخ بازاریابی باید به آنها دقت کنید.

سوالات رایج

از چه نوع محتواهایی می‌توان برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی استفاده کرد؟

کتاب‌های الکترونیکی (eBooks)
ایمیل
فرم‌های نظرسنجی
وبینارها
داستان مشتری‌ها

اولین مرحله برای ایجاد سرنخ فروش در بازاریابی محتوا چیست؟

شناسایی پرسونا (شخصیت خریدار)، اولین کاری است که در این زمینه باید انجام دهید.

آیا بنرهای آنلاین در ایجاد سرنخ‌های بازاریابی کاربرد دارند؟

بله. بنرهای آنلاین از ابزارهایی هستند که می‌توانید برای ایجاد سرنخ‌های بازاریابی از آنها استفاده کنید.

منبع: vwo.com | foleon | wordstream

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست