تولید محتوا را با ارتشی از نویسندگان فریلنسر حرفه‌ای انجام دهید.

در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

اگر در تولید محتوا بخواهید بی‌خیال استخدام نویسندگان فریلنسر حرفه‌ای شوید، دیر یا زود به بن‌بست می‌رسید. می‌دانید چرا؟ چون استخدام نویسنده دورکار یعنی دسترسی به گنجینهٔ ارزشمندی از استعدادها و توانمندی‌هایی که به هر دلیلی در خانه، شهر و کشور خود محبوس شده‌اند. شما در دنیایی زندگی می‌کنید که باید با مخاطبان خود در هر گوشه و کناری ارتباط برقرار کنید. نگویید که برای رسیدن به این هدف به استخدام چند نویسنده در شرکت بسنده کرده‌اید. اگر چنین است انتظار نداشته باشید چند نویسندهٔ حرفه‌ایی در شرکت بتوانند صدای اکثریت جامعهٔ هدف کسب‌و‌کارتان را پوشش دهند. با این تفکر شما در آینده‌ای نه چندان دور در لیست کسب‌و‌کارهای شکست‌خورده قرار می‌گیرید!

اگر تاکنون به فکر استخدام نویسنده دورکار نبوده‌اید؛ این مقاله از محتوان را مطالعه کنید تا به اهمیت وجود آنها در کسب‌و‌کارهای آنلاین پی ببرید.

مردی که مشغول کار با لپتاپ است. این تصویر به تولید محتوا با استفاده از نویسندگان فریلنسر اشاره دارد.
چنانچه همکاری با نویسندگان فریلنسر باتجربه را نادیده بگیرید، در دیجیتال مارکتینگ حرفی برای گفتن نخواهید داشت.

چگونه ارتش نویسندگان فریلنسر حرفه‌ای را سازماندهی کنید؟

۱- به فکر تدوین استراتژی محتوایی باشید.

وقتی وارد بازاریابی محتوایی می‌شوید، عملا در یک میدان نبرد قرار دارید. اسلحهٔ شما همان تولید محتواست که باید هوشمندانه، دقیق و منظم آن را انجام دهید. زمانی در این نبرد پیروز می‌شوید و پرچم‌تان بالاست که ارتشی از نویسندگان فریلنسر حرفه‌ایی را در اختیار داشته باشید و آنها را مدیریت کنید. اما حواستان باشد، دستپاچه نشوید. قبل از اینکه بخواهید تیم نویسندگان دورکار را برای کسب‌و‌کارتان سازماندهی کنید، باید استراتژی محتوایی داشته باشید. سعی کنید پاسخ‌های روشنی برای سوالات زیر داشته باشید:

  • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ (تعریف پرسونا یا همان شخصیت خریدار)
  • لحن و سبک تولید محتوا چگونه باید باشد؟
  • آیا قبل از تولید محتوا، آنالیز محتوای رقبا را انجام داده‌اید؟ آیا اطلاعات و داده‌های آنها را ثبت و بررسی کرده‌اید؟ اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید، قبل از اینکه این محتوا را بخوانید نگاهی به مقاله «چطور قبل از تولید محتوا آنالیز محتوای رقبا را انجام دهیم؟» داشته باشید.
  • چه نوع محتوایی برای مخاطبان هدف جذاب است؟
  • مخاطبان شما هر چند وقت یکبار به محتوای تازه نیاز دارند؟
  • کانال توزیع محتوا چیست؟ در کدام شبکه‌های اجتماعی قصد به اشتراک گذاشتن محتوای خود را دارید؟
  • چقدر بودجه برای استخدام نویسندگان آزاد در اختیار دارید؟

بیشتر بخوانید: ۵ نکته مهم برای توزیع محتوا در رسانه‌های اجتماعی

فردی که در حال تایپ کردن است. در اطراف او کاغذنوشته‌هایی را می‌بینید. این تصویر به اهمیت استخدام نویسندگان فریلنسر اشاره دارد.
قبل از اینکه بخواهید استخدام نویسنده دورکار را انجام دهید، استراتژی محتوایی خود را سازماندهی کنید.

۲- به سراغ سایت استخدام، کاریابی و ساخت رزومه آنلاین بروید

یکی از بهترین کارهایی که برای جذب نویسنده دورکار می‌توانید انجام دهید، مراجعه به سایت‌هایی است که در زمینه معرفی و استخدام نیروی انسانی فعالیت دارند. با درج آگهی استخدام، بیشترین رزومه مرتبط برای شما ارسال خواهد شد. با بررسی آنها می‌توانید با کارجو تماس بگیرید و برای همکاری با آنها برنامه‌ریزی کنید. از جملهٔ وب‌سایت‌های کاریابی و استخدام در ایران می‌توان به «جابینجا»، «ای استخدام»، «جاب ویژن» و «ایران تلنت» اشاره کرد.

می‌خوانم  مدل grow در کوچینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

۳- تولید محتوا را برون‌سپاری کنید

یکی از راه‌کارهای رایج برای سازماندهی ارتش نویسندگان فریلنسر حرفه‌ایی این است که تولید محتوا را به عهدهٔ شرکت‌هایی بسپارید که در این زمینه فعالیت دارند. در واقع کار تولید محتوا را برون‌سپاری (outsourcing) می‌کنید. به این ترتیب بدون هیچ دغدغه‌ایی با تعداد زیادی از نویسندگان دورکار ارتباط خواهید داشت.

این تکنیک برای تولید محتوا مزایا و معایب خود را دارد. مثلا نویسندگان با کارفرمایان متعددی همکاری دارند و فعالیت‌شان محدود به شما نمی‌شود. به همین دلیل ممکن است درک درستی از فعالیت تجاری شما نداشته باشند. این مشکل منجر به تولید محتوای نامناسب و غیرکاربردی برای شما می‌شود و احتمالا برای خلق محتوای ارزشمند به چندین ادیت و بازبینی نیاز خواهید داشت.

از سویی دیگر برون‌سپاری تولید محتوا باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و دیگر لازم نیست نگران مقیاس‌پذیری در کسب‌وکارتان باشید. منظور از مقیاس‌پذیری این است که در شرایط خاص این فرصت را دارید تا حجم بیشتری از تولید محتوای ارزشمند را داشته باشید.

مردی روبروی یک دیوار سفید ایستاده است. روی دیوار کلمه برون‌سپاری (outsourcing) را می‌بینید. برون‌سپاری راه‌حل ساده‌ایی برای ارتباط با نویسندگان دورکار است
برون‌سپاری تولید محتوا یکی از موثرترین تکنیک‌ها برای ارتباط با نویسندگان دورکار در نقاط مختلف است.

ما در محتوان سعی کرده‌ایم قبل از هر چیز ارتباط موثری بین کارفرمایان و تیم نویسندگان دورکار خود داشته باشیم. محتوان قبل از اینکه تولید محتوا را انجام دهد، چندین جلسه با کارفرمایان برگزار می‌کند تا درک درستی از فعالیت تجاری آنها در اختیار نویسندگان قرار گیرد. همچنین اگر محتوا با استانداردهای شما همخوانی نداشته باشد، بازبینی تا رسیدن به نتیجهٔ مطلوب انجام خواهد شد.

۴ نکته مهم برای مدیریت نویسندگان فریلنسر حرفه‌ای

اگر زمان و هزینه گذاشته‌اید و نویسندگان دورکار باتجربه و مستعد را پیدا کرده‌اید، بهتر است برنامه‌ایی برای حفظ آنها داشته باشید. چون کمی بی‌نظمی نیاز دارید تا آنها را از دست بدهید، این یکی از سمی‌ترین نقاط ضعف دورکاری است. به یاد داشته باشید اگر بازاریابی محتوا، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ حرفهٔ اصلی شماست، داشتن یک تیم کاری حرفه‌ای و مشتاق مهمٰ‌ترین چیزی است که باید به آن فکر کنید. شما روی این تیم در هر پروژه‌ایی می‌توانید حساب کنید.

۱- با تیم کاری خود تعامل و ارتباط داشته باشید.

در دورکاری مهم است که اجازه ندهید فاصلهٔ جغرافیایی ارتباط شما با همکارتان را قطع کند. شما باید بتوانید به طور منطقی و البته موثر با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارید، یک ارتباط سازنده را ایجاد کنید.

۲- از نرم افزار مدیریت پروژه استفاده کنید

نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که از طریق آنها می‌توانید وظایف افراد تیم را مشخص کنید، دد لاین (deadline) و گانت چارت (Gantt chart) داشته باشید، وضعیت امور مالی را پیگیری کنید و به طور کلی پروژه را مدیریت کنید. از رایج‌ترین آنها می‌توان به میزتو، ترلو (Trello)، آسانا (ASana) و پلتفرم Clickup اشاره کرد.

می‌خوانم  ۵ نکته مهم برای توزیع محتوا در رسانه‌های اجتماعی

۳- گردش کار (Workflow) ایجاد کنید

منظور از گردش کار این است که بتوانید برای هر یک از اعضای تیم، وظایف را به درستی تعریف کنید؛ یعنی شرح وظایف ارائه دهید. به این ترتیب آنها می‌دانند که چه کاری را در چه مدت زمانی باید انجام دهند و با کدامیک از همکاران خود باید هماهنگ باشند.

بیشتر بخوانید: گردش کار چیست؟ ورک فلوی در تیم‌سازی یعنی چه؟

نمایی از نرم‌افزار مدیریت پروژه ترلو که در مدیریت نیروی کار و نویسندگان دورکار کاربرد دارد.
برای مدیریت نویسندگان دورکار باید با نرم‌افزارهای مدیریت پروژه آشنایی داشته باشید.

۴- فقط به فکر کار نباشید

اگر تیمی از نویسندگان فریلنسر حرفه‌ایی در اختیار دارید، فقط انتظار کار از آنها نداشته باشید. سعی کنید در بازه‌های زمانی مختلف برای ارتقاء دانش و مهارت آنها، کلاس‌های آموزشی رایگان برگزار کنید. این ترفند علاوه‌بر اینکه از شما یک رئیس خوب می‌سازد، میزان وفاداری کارکنان را نیز تقویت می‌کند. از سویی دیگر حالا می‌توانید انتظار ایده‌های خلاقانه و جذاب را از نویسندگان و اعضای تیم خود داشته باشید. در واقع سرمایه‌گذاری روی مهارت و دانش آنها در طولانی مدت منجربه سودآوری می‌شود.

تولید محتوا با نویسندگان فریلنسر در چند خط

همکاری داشتن با نویسندگان فریلنسر حرفه‌ایی این امکان را به شما می‌دهد تا به منبع سرشاری از استعداد‌ها و توانمندی‌ها دسترسی داشته باشید. برای استخدام نویسنده دورکار می‌توانید به وب‌سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، مراجعه کنید.

پس از استخدام نیروی دورکار، لازم است با استفاده از نرم‌افزارهای پروژه، آنها را مدیریت کنید. عدم آشنایی شما با این نرم‌افزارها، شرایط را برای شکست کار تیمی فراهم می‌کند.

سوالات رایج

چند نوع نویسنده فریلنسر داریم؟

کپی رایتر
وبلاگ‌نویس
محتوا نویس شبکه‌های اجتماعی
نویسندگی براساس شاخص‌های سئو
نویسنده مهمان (داستان مشتری)
سایه‌نویس‌ها که اصطلاحا به Ghostwriter مشهور هستند. در این حالت محتوای تولید شده، به نام آنها توزیع و منتشر نمی‌شود. زمانی که کار تولید محتوا را برون‌سپاری می‌کنید، با این نوع نویسندگان مواجه هستید.

دستمزد نویسنده دورکار چقدر است؟

حقوق نویسنده فریلنسر عدد و رقم مشخصی ندارد. این موضوع در مصاحبه کاری به‌صورت توافقی انجام می‌شود.

حقوق نویسنده فریلنسر چگونه محاسبه می‌شود؟

شیوهٔ رایج برای تعیین حقوق نویسنده دورکار، براساس تعداد کلمات محتوا است.

منبع: writeraccess | mediaonemarketing | rockcontent | ahrefs

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست