محتوای همیشه سبز؛ کلید موفقیت کسب‌و‌کار آنلاین شماست

در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

محتوای سبز یا Evergreen content چیست؟ چرا در کسب‌وکارمان به آن نیاز داریم؟ تولید محتوای سبز چه فرقی با انواع دیگر محتوا دارد؟ روی ترافیک، آتوریتی سایت و سئو اثر می‌گذارد؟ اصلا چطور باید یکی از آن‌ها را بنویسیم؟
در این پست به سوال‌های شما دربارۀ محتوای همیشه سبز پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

چطور محتوای همیشه سبز متولد می‌شود؟

محتوای سبز، از آن دست محتواهایی است که برای مدت زمان طولانی تازه می‌ماند. درست مثل یک درخت که نه‌تنها می‌توانید از سایه‌اش استفاده کنید بلکه برگ‌های سبزش اکسیژن خالص را به کسب‌وکارتان تزریق می‌کنند.
برای نگارش محتوا به چه چیزی نیاز دارید؟ اتفاق، ماجرا، داستان یا ایده.
داستان‌ها و ایده‌هایی وجود دارند که به‌صورت اختصاصی از آن‌ها می‌توان محتوای همیشه سبز نوشت.
این ایده‌ها برعکس اتفاقات یا کمپین‌ها به رویدادهای جاری یا زمان وابسته نیستند. همین‌طور موضوعاتشان مخاطب‌ها را درگیر می‌کند و در هر بازه زمانی دغدغه آن‌ها به شمار می‌رود.
این ایده‌ها شامل اطلاعاتی هستند که علاقه ثابتی به آن‌ها وجود دارد بنابراین ترافیک آن‌ها نسبتا یکنواخت باقی می‌ماند. (درحالی‌که برای محتواهای غیرسبز ممکن است شاهد افزایش و کاهش ترافیک ارگانیک در بازه‌های زمانی گوناگون باشید).
اگر دنیای تولید محتوا را مثل یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی در نظر بگیریم. محتواهای همیشه سبز مثل غذاهایی هستند که تاریخ انقضای زیادی دارند و می‌توانید آن‌ها را در طولانی‌مدت مصرف کنید. مثل انواع غذاهای کنسروی. اما محتواهای غیرسبز شبیه لبنیات هستند. یک بطری شیر با بهترین کیفیت را هم نمی‌توانید بیش از ده یا دوازده روز نگهداری کنید و به‌زودی فاسد می‌شود.

اشخاصی در حال رنگ کردن صفحه مانیتور به رنگ سبز. انواع محتوای سبز
محتوای همیشه سبز شامل اطلاعاتی است که مدت‌ها پس از انتشار هم برای مخاطب‌هایتان اهمیت و ارزش دارد. محتوای سبز مدل‌های مختلفی دارد. برخی از آن‌ها عبارت هستند از:
محتواهای راهنما یا چطور (How to)
نقد و بررسی‌ها
محتواهای فهرستی یا چک‌لیست‌ها
راهنماهای خرید و مقایسه خدمات و محصولات
محتواهای حاوی ترفندها و نکات
پرسش و پاسخ‌ها
سوالات متداول
واژه‌نامه‌ها
مصاحبه‌ها و غیره.

بیشتر بخوانید: پرسونا در تدوین محتوا یعنی چه؟

برگ هایی که از برگه ها بیرون امده اند. به رنگ سبز
مزیت بزرگ محتوای همیشه سبز یا Evergreen content
مزیت بزرگ محتوای همیشه سبز یا Evergreen content چیست؟
می‌توان آن را با هر صنعت و کسب‌وکاری تطبیق داد. تا زمانی که ایده‌هایی برای خدمت‌رسانی و کمک به کاربران و مخاطب‌های خود دارید می‌توانید بی‌نهایت محتواهای همیشه سبز بنویسید.

چطور محتوای سبز بنویسیم؟

محتوای همیشه سبز حول محور کلمات کلیدی می‌چرخد. بنابراین قبل از شروع به نوشتن باید قطعات همیشه سبز کسب‌وکارتان (کلمات کلیدی اصلی و مرتبط) را به‌خوبی شناسایی کنید.
چه کلمات و اصطلاحاتی روی کسب‌وکارتان تاثیر می‌گذارند؟
برای یافتن کلمات کلیدی مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- تهیه فهرست موضوعات و ایده‌ها

با این فکر شروع کنید که کاربران چه انتظاری از شما دارند. چطور می‌توانید به آن‌ها کمک کنید؟ می‌خواهند چه چیزهایی بدانند یا به دنبال آن می‌گردند؟
به‌عنوان مثال؛ اگر یک شرکت بیمه هستید؛ موضوعاتی نظیر «انواع بیمه، سطح پوشش بیمه‌ها، فرانشیزها و…» را مدنظر قرار دهید.

۲- به‌کارگیری ابزار تکنیکال تحقیق کلمات کلیدی

موضوعات و ایده‌های تاثیرگذار روی کسب‌وکار در تولید محتوا مهم هستند. ولی برای محتوای همیشه سبز به کلمات کلیدی نیاز دارید که شما را در مسیر نگارش هدایت کنند. ابزار مختلفی برای یافتن کلمات کلیدی وجود دارند (مانند: Moz، گوگل ترند و غیره).
تمرکزتان را روی ابزاری بگذارید که سه مورد زیر را در مرحله تحقیق کلمات کلیدی برایتان فراهم کند.

حجم جستجوی بالایی داشته باشد

حجم جستجو یا search volume همان تعداد جستجوهای کلمه کلیدی خاص در یک بازه زمانی مشخص است. اگر عبارت یا اصطلاح کسب‌وکارتان جستجوی بالایی نداشته باشد بعید است که مخاطب‌ها آن را ببینند.

ایده‌آل‌ترین کلمات کلیدی برای تولید محتوای همیشه سبز
برای تحقیق کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا به میزان رقابت (competition) آن‌ها توجه کنید. ایده‌آل‌ترین کلمات کلیدی برای تولید محتوای همیشه سبز آن‌هایی هستند که میزان جستجوی بالا ولی کم رقابت دارند.

روند رو به رشد خوبی داشته باشد

اگر کلمه کلیدی به اوج می‌رسد و ناگهان رشد آن کاهش میابد برای تولید محتوای سبز گزینه مناسبی نیست. باید به دنبال کلمات کلیدی باشید که میزان محبوبیت آن در طول زمان کاهش نمی‌یابند. در عوض روند صعودی داشته با در طول زمان ثابت بمانند.

می‌خوانم  خودآزمایی مهارت کوچینگ؛ چقدر در مربیگری (Coaching) مهارت دارید؟

هدف جستجوی آن ثابت و مشخص باشد

برای تولید محتوای همیشه سبز، کلمات کلیدی را پیدا کنید که هدف کاربر از جستجوی آن‌ها واضح و بدون تغییر است. به‌عنوان مثال تا سال 2020 افراد برای یافتن محصولات زیبایی عبارت «بهترین ماسک صورت» را تایپ می‌کردند. اما بعد از پاندمی کرونا آن‌ها به احتمال زیاد دنبال ماسک‌هایی برای پوشیدن در فضاهای عمومی و خارج از منزل بودند. درنتیجه این کلمه کلیدی دارای هدف جستجوی ثابتی نیست.

بیشتر بخوانید: مدیریت زمان در تولید محتوا؛ چگونه مدت زمان تولید محتوا را کاهش دهیم؟

۳- بین محتوای همیشه سبز و کلمه کلیدی ارتباط برقرار کنید

پیشی گرفتن از گوگل کار سختی است. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید برای عبارت کلیدی «بهترین شیوه برای ایجاد فهرست ایمیل» ترافیک بگیرید؛ نباید درباره نحوۀ برقراری ارتباط با مشتری‌های بالقوه تلفنی بنویسید.
زمانی که مخاطب این محتوا را می‌خواند باید دقیق بداند که چه مراحلی برای ایجاد لیست ایمیل ضروری است و برای ساخت آن به چه نیاز دارد.

سعی نکنید از یک کلمه کلیدی محبوب، برای هدایت ترافیک به محتوای نامرتبط یا تبلیغ استفاده کنید.

۴- عادت خوب نوشتن را دنبال کنید

محتوایی با ساختار درست، نسبت به محتوای شلخته شانس بیشتری برای رتبه‌گیری دارد. قبل از انتشار محتوای سبز آن را بررسی کنید. جزئیات و کیفیت نگارش رمز موفقیت محتوای همیشه سبز هستند. با محتوای باکیفیت نشان می‌دهید که درصدد کمک به مخاطب‌های خود هستید و این موضوع باعث می‌شود تا راحت‌تر به کسب‌وکارتان اعتماد کنند.
مطمئن شوید که موارد زیر در محتوای سبز رعایت شوند:

  • تحقیق کلمه کلیدی‌تان درست است؟
  • آیا ارتباط معنایی و مفهومی بین کلمه کلیدی و محتوای سبز وجود دارد؟
  • زبان نوشتارتان برای مخاطب‌ها (پرسونای مشتری‌های کسب‌وکار) مناسب است؟
  • آیا اطلاعاتی موجود در محتوا باعث می‌شوند که در زمینۀ مدنظرتان یک مرجع باشید؟
یک ماشین تایپ که از آن نوشته بیرون آمده که در نوشته ها و اطرافش درخت کاج سبز است. درج توضیحات اضافی و اصطلاحات پیچیده در محتوای سبز
از درج توضیحات اضافی و اصطلاحات پیچیده در محتوای سبز خودداری کنید. محتوای همیشه سبز باید ساده و مختصر به سوالات مخاطب پاسخ دهد و تا حد امکان واضح بیان شود.

۵- محتوای همیشه سبز را تقسیم‌بندی کنید

اکثر کسب‌وکارها تصور می‌کنند محتوای استاندارد و سئو محور دارای بخش‌ها و زیر بخش‌های متعدد است. اما واقعیت چیز دیگری است. این‌که محتوا را به بخش‌ها و زیر بخش‌ها تقسیم کنید؛ خوانایی را بالا می‌برد.
سوال اینجاست که از ایجاد بخش‌ها و زیر بخش‌ها چه هدفی دارید؟ فقط مهم‌ترین تیترهای موضوعی محتوا را برجسته می‌کنید؟
در این صورت ممکن است کاربر هم فقط آن‌ها را با چشم اسکن کند. درحالی‌که هدف اصلی محتوای سبز، دادن خوراک اطلاعاتی مفید به کاربرها است. پس انتظار می‌رود مدت زمانی را در صفحه مربوطه بمانند و آن را مطالعه کنند.
برای تولید محتوای سبز؛ اطلاعات را دسته‌بندی کنید و آن‌ها را با برچسب‌های دقیق در اختیار کاربر قرار دهید. در این صورت نه‌تنها کل محتوا خوانده می‌شود بلکه قابلیت جستجو در متن نیز افزایش پیدا می‌کند.

می‌خوانم  خدمات تدوین استراتژی سئو سایت با محتوان

برای نگارش محتوای سبز کسب‌وکارتان می‌توانید از خدمات تولید محتوا و مشاوره‌ای محتوان کمک بگیرید و روی کلمات کلیدی اصلی و تاثیرگذار خود رتبه کسب کنید.

۶- وابستگی به زمان را فراموش کنید

در محتوای سبز از درج جزئیات مبتنی بر زمان چشم‌پوشی کنید. کلماتی مانند «امروز»، «دیروز»، «سال …» خط قرمزهای محتوای همیشه سبز هستند.
با این تکنیک اگر کاربری محتوا را ماه‌ها و سال‌ها دورتر از انتشارش بخواند؛ تصور نمی‌کند که تاریخ گذشته و قدیمی است.

محتوای سبز در یک نگاه

نکته‌های کلیدی در تولید محتوای همیشه سبز عبارت هستند از:

  • یافتن کلمات کلیدی تاثیر گذار در کسب‌وکار. این کلمات نباید در زمانی خاص محبوب باشند یا برای کاربردهای مختلف جستجو شوند.
  • ایجاد ارتباط مفهومی و درست بین کلمات کلیدی و موضوع محتوا.
  • حذف شاخ و برگ‌ها و اطلاعات بی‌ارزش
  • یکدستی و ایجاد ساختار محتوایی سبز
  • تقسیم‌بندی اطلاعات مهمِ محتوا
  • عدم وابستگی به زمان در نگارش
چرا محتوای سبز برای کسب‌وکارها مهم است؟

ترافیک ثابتی را (از طریق کلمه کلیدی یا افزایش رتبه‌بندی) به‌صورت متمرکز به سایتتان هدایت می‌کند.
پست‌های همیشه سبز آهن‌ربای بک‌لینک و برای استراتژی سئو سودمند هستند.
راهکاری مقرون‌به‌صرفه برای افزایش ROI محتوا و بازاریابی هستند.
قابلیت به‌روزرسانی و اشتراک‌گذاری نامحدود دارند. (چون به زمان یا مکان خاصی وابسته نیستند می‌توانید آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی گوناگون کسب‌وکار خود توزیع کنید. همچنین گزینۀ خوبی برای تهیۀ خوراکی اطلاعاتی در ساخت ویدیوهای یوتوب به شمار می‌روند.)
با انتشار و رصد محتوای سبز می‌توانید درصد پیشرفت خود را رصد کرده و میزان موفقیتتان در کلمات کلیدی موثرِ کسب‌وکارتان را تجزیه‌وتحلیل کنید.

چرا در کسب‌وکارتان به Evergreen Content نیاز دارد؟

محتوای همیشه سبز فاکتور مهمی برای سئو و افزایش آتوریتی سایت (Domain Authority) است. فاکتورهای مختلفی در بالا بردن آتوریتی سایت نقش دارند که دو مورد زیر را می‌توانید با انتشار محتوای سبز باکیفیت تضمین کنید:
· تولید خوراک اطلاعاتی مفید و محتوای ارزشمند برای کاربرها
· دریافت بازخورد از شبکه‌های اجتماعی با اشتراک‌گذاری محتوای سبز سایت کسب‌وکارتان

چطور محتوای همیشه سبز را پروموت کنیم و برای آن ترافیک بگیریم؟

محتوای سبز و آپدیت‌های آن را در رسانه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان مانند فیس‌بوک، لینکدین، توییتر، ایمیل‌ها و خبرنامه‌ها اطلاع‌رسانی کنید. می‌توانید از آن در اینستاگرام استوری بگذارید یا به‌عنوان خوراک اطلاعاتی در ویدیوهای تیک‌تاک استفاده کنید.

منابع: Buzzsumo, Buffer , Businessnewsdaily

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست