دو تکنیک برای‌‌ تولید محتوای نیچ در کسب‌وکار‌های B2B

در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

هزاران صنعت B2B وجود دارند که برای بازاریابی محتوایی بیش از اندازه مبهم و پیچیده به نظر می‌رسند. درحالی‌که با تولید محتوای نیچ می‌توانند مشتری‌ها و سرنخ‌های محتوایی جدید را به دست بیاورند.

در این مطلب می‌گوییم که؛ استراتژی تولید محتوای نیچ چیست و چطور به کسب‌وکارها خدمت می‌کند. با ما همراه باشید.

Niche Content چیست؟

چالش امروز بازاریابی محتوایی، جلب‌توجه مخاطب با استفاده از محتوا است. محتوای نیچ به کسب‌وکارها فرصت می‌دهد تا به‌عنوان یک متخصص و برند تاثیرگذار در حوزه خود با مخاطب‌های هدف ارتباط بگیرند، تعامل برقرار کرده و رشد کنند.

محتوای نیچ برای ایجاد نتایج قوی در برابر مخاطبی خاص تولید می‌شود. این محتوا، مخاطب‌های خاص را در حوزه‌ی تخصصی و منحصربه‌فرد کسب‌وکار به مشتری و دنبال کنندۀ ثابت تبدیل می‌کند.

چرا به محتوای نیچ در کسب‌وکار نیاز داریم؟

 • ابزاری عالی برای برقراری ارتباط موثر با مخاطب‌ها در گروه‌ها و طیف خاص است.
 • به بهبود تلاش‌های سئو و دریافت ترافیک کمک می‌کند.
 • کسب‌وکار را بین رقبا برجسته و متمایز می‌کند.
بازاریابی محتوای نیچ و ترافیک ارگانیک بیشتر
طبق گزارش موسسۀ بازاریابی محتوایی، 89% از کسب‌وکارهای B2B از محتوا برای بازاریابی استفاده می‌کنند. تحقیقات Hubspot ثابت می‌کند که هر چه تعداد پست‌های محتوایی یک شرکت در ماه بیشتر باشند، ترافیک ارگانیک بالاتری در سایتش مشاهده می‌کنند.

برای کسب‌وکارها، محتوا راهکار تعامل با مخاطب‌ها است که می‌تواند یک پست وبلاگی ارزشمند و عمیق، ویدیویی دیدنی یا یک اینفوگرافیک قابل اشتراک‌گذاری باشد.

با این حساب چه فرقی بین محتوای نیچ و دیگر محتواها وجود دارد؟

محتوای نیچ به نوع محتوا اشاره نمی‌کند. بلکه روی میزان ارزشمندی محتوا در نظر مخاطب و کسب‌وکار تمرکز می‌کند.

61% از کسب‌وکارهای موفق، یک استراتژی بازاریابی محتوایی مستند دارند. (موسسۀ بازاریابی محتوایی، 2017)

(موسسۀ بازاریابی محتوایی، 2017)

متاسفانه وقتی صحبت از محتوای نیچ می‌شود؛ اغلب کسب‌وکارها در دام نوشتن دربارۀ خود و محصول‌هایشان می‌افتند. درحالی‌که روزهای نوشتن تبلیغات خوش‌رنگ و لعاب و پست‌های شبه فروش به سر آمده است.

در بخش بعدی تکنیک‌هایی برای نگارش محتوای نیچ را معرفی می‌کنیم.

نقطه سر خط؛ استراتژی محتوایی نیچِ دو مرحله‌ای

ایدۀ کلاسیک بازاریابی محتوا، تولید مقاله‌های متمرکز بر رسئو و رتبه‌بندی برای صدها کلمۀ کلیدی است. اما بازاریاب‌های B2B یا برخی از مشاغل ممکن است نتوانند از این تکنیک برای هدف ایجاد بازدیدکننده، تولید محتوای ارزشمند، یافتن لیدهای جدید و دسترسی به مشتریان بالقوه بهره‌مند شوند.

درنهایت ابزارهای تحقیق کلمه‌های کلیدی این کسب‌وکارها؛ «صفر جستجو در ماه» را در صدها نتیجه نشان می‌دهند. اشتباه‌های رایج کسب‌وکارها در استراتژی محتوایی نیچ عبارت هستند از:

 • لیست‌هایی شامل عبارت‌های کلیدی محصول و موضوع‌های مرتبط خود منتشر می‌کنند.
 • خریدارهای معمولی کسب‌وکارشان را در منابع نادرست جستجو می‌کنند. (مثلا ممکن است خریدارهای کسب‌وکاری به‌ندرت از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.)
 • پراکندگی زیاد و عدم تمرکز روی هشتگ‌ها و کلمه‌های کلیدی خاص در شبکه‌های اجتماعی
می‌خوانم  خدمات آنبوردینگ کارکنان و کارفرمایان با محتوان

کسب‌وکارهایی که دارای خدمات و محصول‌های زیر هستند با راهکار کلاسیک تولید محتوا به مشکل برمی‌خورند.

 • محصول پیچیده که برای درک و استفاده از آن‌ها به تخصص و دانشی عمیق نیاز است.
 • محصول تخصصی که در تعداد انگشت‌شماری از موقعیت‌های خاص و غیرمعمول کاربرد دارد.
 • خدمات و محصول محلی که کل فرآیند خرید در یک شبکه کوچک و گاهی اوقات آفلاین انجام می‌شود.
 • محصول نوین که به دلیل جدید بودن افراد کمی از وجود آن مطلع هستند چه برسد به آن‌ که جستجویش کنند.

پس راه‌حل چیست؟! تدوین استراتژی محتوایی نیچ.

مرحله اول: مخاطب خود را بشناسید

قبل از تلاش برای جذب مخاطب با نیچ (محتوای اصلی) باید او و هدفش را درک کنید.

آیا واقعا مخاطب تولید محتوای نیچ را می‌شناسید؟ بنابراین باید بتوانید به سوال‌های زیر پاسخ دهید.

۱- سوال بپرسید

 • چرا آن‌ها در حال حاضر دنبال کسب‌وکارتان هستند؟
 • رایج‌ترین مشکل و دغدغه مخاطب هدفتان چیست؟
 • آیا می‌توانید این مشکل را حل کنید؟
 • کسب‌وکارتان چطور بهترین راه‌حل را برای مخاطب ارائه می‌کند؟

پاسخ به این سوال‌ها، نحوۀ تعامل با مخاطب‌های کسب‌وکار و ایده‌های تولید محتوای نیچ را شکل می‌دهد.

بررسی رقبای کسب و کار B2B برای محتوای نیچ
بررسی رقبای کسب‌وکار (مانند صفحه‌های رسانه‌های اجتماعی، لحن و زبان برند، تحقیق کلمه‌های کلیدی‌) راهکاری عالی برای کشف پرسونای هدف است.

۲- پرسونا بسازید

پرسونا هویت و شخصیت مشتری‌های کسب‌وکار است که برای تولید نیچ به آن نیاز دارید. شخصیت فراتر از سن، موقعیت اجتماعی و مکانی است. باید سرگرمی‌های آن‌ها را پیدا کنید. آیا نشریه‌ها و خبرنامه‎های آنلاین را می‌خوانند؟

 سپس تصمیم بگیرید بر اساس آن در کدام کانال‌های اجتماعی تعامل بیشتری داشته باشید. چیزی که برای کسب‌وکارتان جذاب است ممکن است برای مخاطب‌ها نباشد. فراموش نکنید که؛ انتخاب پرسونا مسیر استراتژی تولید محتوای نیچ را مشخص می‌کند. خبر خوب اینکه؛ بازاریابی محتوای نیچ باکیفیت بالا جواب می‌دهد و مهم نیست که چقدر فنی یا به‌ظاهر خسته‌کننده باشد.

LearnVest و الگوی محتوای نیچ
شرکت LearnVest خدمات مالی و برنامه‌ریزی به نسل هزاره (افرادی که بین ‌اواخر سال‌های 1970 تا اوایل 2000 میلادی متولد شده‌اند.) ارائه می‌کند. به نظرتان پاسخ هوشمندانه آن‌ها به مشکل جوان‌های آمریکایی (که غرق در بدهی هستند) چیست؟  آن‌ها محصول مالی جدیدی برای مخاطب‌های هدف خود طراحی کردند که عادات مالی متفاوتی از نسل غیر دیجیتالی و والدین خود داشتند.LearnVest  اخیرا به قیمت 250 میلیون دلار به Northwestern Mutual فروخته شده است.

مرحله دوم: محتوایی بنویسید که خواندنش آسان باشد

محتوای نیچ کسب‌وکار نباید مثل یک کتاب دانشگاهی یا درسی باشد. از کلمه‌های کلیدی استفاده کنید که مخاطب به کار می‌برد. درحالی‌که در نگارش هدف کسب‌وکار و صدای برند خود را دنبال می‌کنید.

۱- محتوای اصلی بنویسید

محتوای نیچ همانی است که رقبای کسب‌وکارتان هم دربارۀ آن می‌نویسند. پس باید برای نگارش، ایده‌های خلاقانه داشته باشید. روی تجربۀ منحصربه‌فرد خود در کسب‌وکارتان تمرکز کنید و از آن بنویسید.

محتوا باید دقیق و از روی منابع دست‌اول نوشته شود تا برایتان اعتبار بیاورد. همچنین در بازه‌های زمانی مناسب آن را به‌روزرسانی کنید. وقتی محتوا را پست می‌کنید به این معنی نیست که نمی‌توانید به عقب برگردید و آن را تازه کنید. یک ایدۀ خوب، استفاده از ابزارهای گرافیکی برای تولید اینفوگرافیک از اطلاعات موجود در محتوای اصلی (نیچ) است.

می‌خوانم  خدمات تدوین استراتژی سئو سایت با محتوان

۲- ارزش خلق کنید

محصول‌ها و خدمات کسب‌وکار را به مخاطب تحمیل نکنید. بلکه با محتوای نیچ ارزش و اعتبار به محصول و خدمات بدهید. به‌جای اینکه فقط دربارۀ مزایا و ویژگی‌ها صحبت کنید، بگویید که چه کمکی به مخاطب می‌کند. راهنماهای آموزشی گام‌به‌گام ارائه کنید. منابع و مقالات مفید برای مخاطب را در آن پیوست کنید. درنهایت آن‌ها را به سمتی هدایت کنید که جواب سوال‌های ذهنی‌شان را بگیرند. تنها در این صورت به مشتری تبدیل خواهند شد.

استراتژی تولید محتوای نیچ در ASOS
بازاریابی در دنیا تجارت الکترونیک با تبلیغات، بیش‌ازاندازه پرسروصدا و شلوغ است. همین باعث شده تا مخاطب‌ها دربارۀ اینکه چه چیزی می‌خواهند؟ از چه کسی خرید می‌کنند؟ یا چه می‌شنوند؟ هوشمندتر عمل کنند.
ASOS یک خرده‌فروشی آنلاین مد مستقر در بریتانیا است. به نظرتان از چه ایده‌ای برای تولید محتوای نیچ استفاده می‌کند؟
این شرکت از وبلاگ نویس‌های مهمان برای الهام بخشیدن به مخاطب‌های جدید و ترویج سبک مد کمک می‌گیرد. به دنیای موسیقی، جشنواره‌ها و سفرهای بین‌المللی منشعب می‌شود. از جامعۀ اینفلوئنسرهای مد (ASOS Insiders) برای نمایش محصول‌های خود در اینستاگرام کمک می‌گیرد. با این روش مصرف‌کننده می‌توانند نحوه پوشش و کاربرد محصول را در سبک زندگی خود ببینند. درنتیجه برای خرید بیشتر تشویق می‌شود و از تجربه و نتایج آن در شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کند.
 ASOS توانست از طریق محتوا، 1403 میلیون پوند فروش بین‌المللی را در سال 2016 کسب کند. آن‌ها در حال حاضر بیش از 4 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام و 5 میلیون در فیس‌بوک دارند.

محتوای نیچ در یک نگاه

سه قانون اساسی برای تولید محتوای نیچ (Niche Content) وجود دارد:

 1.  به پاراگراف‌ها و جملات کوتاه بچسبید.
 2.  محتوای طولانی را با تیترها، زیر تیترها، بولت‌ها و تصاویر جذاب کنید.
 3.  عنوان‌ها را مختصر و خاص بنویسید تا توجه و کنجکاوی خواننده‌ها را جلب کنند.

هنوز نمی‌دانید که نیچ کسب‌وکارتان را چقدر انتخاب کنید؟ بین چندین گزینه و ایدۀ نیچ مردد هستید؟

تیم محتوان کنار شما است تا با طراحی استراتژی محتوایی نیچ و بهره‌گیری از ارتش نویسنده‌های متخصص در کسب‌وکارتان پیشرفت کنید و از رقبایتان متمایز شوید. برای دریافت مشاوره کافی است تا با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول:

1- آیا می‌توانیم بیش از یک حوزه برای محتوای نیچ کسب‌وکار B2B داشته باشیم؟

بله. با در نظر گرفتن پرسونای مخاطب‌ها و علایق آن‌ها می‌توان استراتژی محتوای نیچ را برای بیش از یک بخش در کسب‌وکار تعریف کرد و آن توسعه داد.

2- چطور محتوای نیچ (Niche Content) کسب‌وکار خود را پیدا کنیم؟

بهترین استراتژی، تولید محتوا در موضوع‌های مختلف و موردتوجه مخاطب‌ها است. روی مشکلاتی تمرکز کنید که برای مشتری‌هایتان حل می‌کنید. تخصص منحصربه‌فرد یا خدمات خود را به اشتراک بگذارید. ایجاد محتوا در این موضوع‌ها با گذشت زمان، کمک می‌کند تا استراتژی محتوای نیچ خود را بیابید.

3- آیا می‌توانیم استراتژی محتوای نیچ کسب‌وکار B2B را تغییر دهیم؟

بله نیچ کسب‌وکار مانند سایر ابعاد آن قابلیت تغییر و ارتقا دارد. با رشد جایگاه برند؛ شاخه‌های محتوایی و موضوع‌های جدید را امتحان کرده و در مورد انواع محتوای نیچ مناسب کسب‌وکار خود تصمیم‌گیری کنید.

 منابع: Taboola, Brandcredential ,CXL

احتمالا به این مطالب علاقه‌مند باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست